fbpx

Stockholmis hakkab sõitma isejuhtiv parvlaev

(Foto: Torghatten/Zeabuz)

Norra laevafirma Torghatten AS kavatseb Stockholmis käivitada maailma esimese kommertsliku autonoomse ja elektrilise reisiparvlaeva Zeam, mis alustab regulaarseid reise Stockholmi saarte vahel veel sel aastal.

Aastaid arendatud lahendust hakkab kasutama iduettevõte Zeabuz, mille kaasomanikuks on Torghatten AS. 

Laev on varustatud radari ja LiDAR-iga, et jälgida ümbrust ja vältida teisi veesõidukeid, lisaks on pardal igas suunas vaatavad infrapuna- ja tavalised kaamerad, et tuvastada asukohta ja kaldajoont. Tehisintellekti-põhine „digikapten“ saab ise juhtimisega hakkama, sadamale lähenemisel on sel abiks ultraheliandurid automaatsete dokkimismanöövrite tegemiseks ning täppis-GPS positsioneerimiseks.

ZEM-i tarnitud 188 kWh akupanka laetakse 7,7 kW võimsusega päikesepaneelide massiivi abil, mis asuvad laeva „päikesetekil” ning jõuallikateks on elektrimootorid.

Autonoomne katamaraan on mõlemas otsas varustatud mootoritega, et kahe sadama vahel manööverdamisel ei peaks seda ümber pöörama, laeva ehitab Brødrene Aa ja selle mõõtmed on 12 x 5 meetrit.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt