fbpx

Alutaguse matkaklubi: kuidas leida tasakaal klubilise ja majandusliku tegevuse vahel

Seiklusfest 2022 viis osalejad ka safarimatkale Aidu karjääris

„Pikaajalise eesmärgini aitab tõhusamalt jõuda koostöö teiste sama valdkonna tegijatega,“ ütleb Eesti Matkaliidu president, Alutaguse matkaklubi juht ja Ida-Virumaa suurürituse Seiklusfest eestvedaja Ingrid Kuligina (55). Kirjutab Eva Pärtel.

Ingrid astus juba kuuendas klassis matkaringi ning 16-aastaselt hakkas ta tegelema alpinismiga. Pärast kooli lõppu sai temast matkajuht, kes viis rahvast rännakutele nii kodukandi radadele kui ka kaugetesse Uuralidesse. Alutaguse matkaklubi juhiametisse asus ta 1992. aastal. Uus riigikord muutis kõik MTÜd isemajandavaks, nii et matkamist kui sporti pakkuv klubi pidi juba siis oma teenuseid ka müüma hakkama. Need kaks sammast on alles tänapäevani: matkamine kui sport ning matkamine kui turismiteenus ja meelelahutus. Ingrid tunnistab, et sotsiaalse ehk klubilise ja majandustegevuse vahel tasakaalu leidmine pole just lihtsamate killast. Klubilised tegevused on ühised raskusastmematkad (sh välismaale) ja treeningud, koolitustel osalemine, mägironimise ja matkatehniliste võistluste korraldamise toetamine, aga ka koolide juures tegutsevad matkaringid järeltuleva põlvkonna nimel. Majanduslikus pooles kasutatakse kogu see kompetents meelelahutuslikesse teenustesse pakitult ära.

Nagu teisedki piirkonna turismiga tegelevad organisatsioonid kuulub ka Alutaguse matkaklubi Ida-Virumaa turismiklastrisse. Ühine eesmärk on see, et piirkonnast saaks nr 2 turismisihtkoht Eestis. „Tallinna mastaapsuse vastu me ei saa, kuid teistest populaarsetest sihtkohtadest ette minna tundub isegi reaalne. Peab ainult ühiselt kõvasti pingutama,” hindab Ingrid viimase aja suundumusi jälgides. Klastrisse kuuluvad piirkonna ettevõtjad, keda on 50 ringis, on ise pead tööle pannud, kuidas sihini jõuda. Ühe koolituse ajurünnakult koorus idee tutvustada Ida-Virumaa atraktsioone iga-aastase Seiklusfesti kaudu, mis tänavu toimub mais. Juba neljandale Seiklusfestile oodatakse 700–1000 osalejat. Kiviõli Seikluskeskuse messiala pakub jõukohast tegevust kõigile, aga tõsisemalt saab end proovile panna Küttejõu karjääris ja Kiviõli ümbruses toimuval meeskonna rogainil.

Ingrid Kuligina suusamatkal Ida-Virumaal Muraka rabas

Seiklusfesti eestvedaja on Alutaguse matkaklubi. Ingridi jaoks on selle suurürituse puhul kõige suuremaks pähkliks, kuidas tagada suurel alal inimeste sujuv liikumine. Samuti see, kuidas jagada infot kõigest, mida kohalikud ettevõtted üritusel pakuvad. Seiklusfesti külastajate arv on iga aasta kasvanud, aga Ingridi sõnul ei ole see kasumit teeniv sündmus, vaid eelkõige Ida-Virumaa kui Seiklusmaa turundusüritus. „See on tunnusüritus Ida-Viru tuntuse tõstmiseks ning just seikluste kaudu,“ ütleb ta. Suurürituse edu ja kogemus annab klubile hoogu ka teisteks ettevõtmisteks, näiteks toimuvad sel aastal veel Lahingpaikade seiklusrännak, Pankranniku jooks ja matk ning Tuhamägede maratonmatk.

Matkateenus vajab aina enam turundust

Ida-Virumaa tehismaastike ja looduse unikaalne kooslus – seda hästi tundvate matkajuhtide ning professionaalsete matkatreenerite meeskond – on eeldused heale tootele, aga kliendi kättesaamiseks tuleb turundusele Ingridi sõnul panustada rohkem kui kunagi varem. Alates koroonaajast on matkajuhtide ja teenusepakkujate arv kordi kasvanud. Klubi üks sihtrühm on linnaelanik ja eelkõige Tallinnast. „Selleks, et panna tallinlane isegi kuni kahe ja poole tunnise teekonna kaugusele linnast välja sõitma, vajab ta natuke rohkem meelitamist,“ ütleb Ingrid.

Klastrisse kuulumine annab siin kindlasti mitmeid eeliseid. Järjest rohkem teevad kohalikud ka ristturundust. „Varem ei ole seda süsteemselt olnud, et kohalikud majutusettevõtted ja muuseumid pakuvad oma külalistele, et tellige matk Alutaguse matkaklubilt,“ toob Ingrid näiteks. Aina olulisem on aktiivsus sotsiaalmeedias, kus saadakse kogemustega aina targemaks. Selle kohta, mis päeval mida kirjutatakse, on hiljuti loodud kindel kava – ikka selleks, et oleks stabiilne infovoog ja üks info ei lämmataks teist. Paras proovikivi on kommunikeerida sõnumit, et tegutsetakse nii klubina kui professionaalse turismiteenuse pakkujana. „Mõni mäletab meie postitusi Šveitsi mägimatkast ja arvab, et olemegi ainult mägironimisele suunatud,“ selgitab Ingrid.

Seiklusmaa karikavõistlus on oma olemuselt seikluslik rogain ehk võistkondlik valikorienteerumine. Võistkond saab kaardi, mille järgi tuleb mööda kontrollpunkte liikuda.

Keerukas ülesanne on ka nuputada, kuidas reklaamiga just kollektiivideni jõuda – praegu jõutakse nendeni paljuski eraisikute kaudu. N-ö pildil olemiseks antakse matkadest teada ka laiemale avalikkusele. Tihti juhtub nii, et mõnel plaanilisel matkal positiivse kogemuse saaja soovitab järgmise firmaürituse korraldamiseks just Alutaguse matkaklubi.

Ingrid, kes on valitud kolmel korral Eesti aasta matkategelaseks, peab loomulikuks, et nii tema töö kui ka vaba aeg seisnebki matkamises ja looduses liikumises. Eesti inimene kipub tema meelest aga aina laisemaks minema ja matkama vaid mugavuse piiril. Rahvaspordiüritustest võtab osa ikka enam-vähem sama seltskond, tavainimene soovib aga läbida järjest lühemaid maid. Eriti kurvaks teeb teda see, kui ta näeb, millist pingutust nõuab mõnele põhikooli lapsele näiteks Valaste joa trepist üles minek. Ingrid usub ja loodab, et tänavune liikumisaasta innustab siiski inimesi rohkem liikuma.

SeiklusFest 2023 toimub 6. mail.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt