fbpx

Ekspordiakadeemiaga Ukraina ekspordipotentsiaali suurendamas

Ukraina on saanud juurde ligi 20 ekspordikoolitajat. Ligi 150 Ukraina ettevõttel on nüüd ekspordikoolitusprogrammi läbinud spetsialistid.

2021. aasta augustist kuni 2022. aasta detsembrini toimunud koolituse „Ekspordiakadeemia“ eesmärk oli uute Ukraina ekspordikoolitajate väljaõpetamine. „Ekspordiakadeemia“ viis läbi Visionest Institute (endine Marketingi Instituut) koostöös Ukraina Ettevõtluse ja Ekspordiagentuuriga (EEPO), projekti rahastasid USA saatkond Ukrainas ning Eesti Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).

Koos Ukraina kaubanduskodadega oli EEPO juba varem teinud Ukraina ettevõtetele väikseid ekspordikoolitusi ja seminare. Probleemiks oli aga ekspertide puudus, kes jagaksid teadmisi välisturule pürgivatele ettevõtetele, siseturu jaoks oli neil eksperte küllaga. EEPO mõte oli algusest peale see, et Visionest Institute jõuaks oma koolitustega tasemele, kus EEPOle antakse üle valmis lihvitud koolitajad, kes saavad koostöös EEPOga ise neid koolitusi jätkata.

Kompleksne koolitus

Visionest Institute hakkas juba 2017. aastal Ukraina väikeettevõtjatele eksportimist õpetama. Järgmise sammuna koolitati tublimad neist ekspordikonsultantideks. „Ekspordiakadeemia“ on sellest veel üks samm edasi – needsamad Ukraina konsultandid, kes on meil õppinud ja parimatest parimad, said tänu sellele ekspordikoolitajateks ja mentoriteks.

“Ekspordiakadeemia” hübriidkoolitus Kiievis.

„Ekspordiakadeemia“ oli kaheastmeline koolitus. Esmalt juhendasid rahvusvahelised mentorid kohalikke koolitajaid, kuidas luua õppematerjale ja kasutada täiskasvanutele sobivaid õpetamismeetodeid. Teiseks viidi läbi pilootprogramm, kus Ukraina koolitajad said kohe oma teadmised ellu rakendada, asudes koolitama Ukraina ettevõtjaid. Enamik koolitatavatest tegi läbi algajatele mõeldud iseseisva õppe. Edasijõudnute grupp tegi ka oma ettevõtte jaoks ekspordiplaani, millele saadi tagasisidet.

Visionest Institute OÜ juhi Anu-Mall Naaritsa sõnul oli koolitusprogrammi põhialuseks see, et Ukraina koolitajad töötavad välja sobiva sisu. Kõik koolitajad olid Visionest Institute’i varasemate programmide vilistlased ning ise nende järgi õppinud-tegutsenud. „Koolitajad tegid koostööd meiepoolsete mentoritega. Koosloome pakkus selle projekti juures kõige suurema proovikivi: kuidas teha nii, et programm, mida loob korraga umbes 20 inimest ja igaüks teeb oma pisikest tükikest, toimiks lõpuks ka tervikuna. Õige raja leidmine võttis päris palju aega,“ ütleb Naarits.

Kaks peamist väljakutset

Järgmise sammuna tuli programm ettevõtjate peal läbi katsetada. „Paberi peal võib ju kõik hea välja näha, aga kui sul on hübriid-workshop’is kuni 200 osalejat, siis on see ääretult keeruline väljakutse, mis koolitajatel tuli jooksu pealt lahendada,“ tõdeb Naarits.

Ukraina konsultandid koos mentoritega Kiievis.

Koolitus koosnes kuuest moodulist. Osalejad said muu hulgas teadmisi, kuidas hinnata ekspordivalmidust, valida eksporditurgu, leida sobiv turule sisenemise mudel, luua ekspordistrateegia, juhtida ekspordi logistikat, luua ekspordibrändi, digitaalselt müüa ja turundada, leida eksporditurult partnereid, seada sisse pikaajalisi ärisuhteid ning juhtida riske ja finantse.

Õpitu põhjal tuli kodutööna koostada oma ettevõtete ekspordiplaan, millele koolitajad andsid tagasisidet. „Kuna enamikul koolitajatest oli suhteliselt kitsas kogemus – kes oli olnud põllumajanduses, kes IT-s, kes toidutööstuses –, siis pidi koolitaja ennast valdkonnaga kurssi viima, et tagasisidet anda ja ühele või teisele aspektile tähelepanu pöörata,“ selgitab Naarits. „Me pöörasime väga suurt rõhku sellele, et koolitajad saaksid eri valdkondade üldpildi kätte. Lõpuks käisid rahvusvahelised mentorid ja Ukraina koolitajad kõik ekspordiplaanid koos läbi ja andsid tagasisidet. Tulemus oli ääretult hea.“

Taas algab sõda

Venemaa-Ukraina täiemahulise sõja alguses oli umbes esimesed kaks nädalat see aeg, kus öeldi: „Mis koolitustest te räägite? Kas te ei saa aru, et meid pommitatakse? Me istume varjendites ja meil ei ole levi!“ Pärast kolmandat nädalat hakkas aga Anu-Mall Naaritsa hinnangul tekkima olukord, kus ukrainlased mõistsid, et kogu oma aega ei saa veeta internetis lihtsalt uudiseid lugedes: „Inimesed said aru, et tuleb ennast distsiplineerida, infovoog kinni panna ja keskenduda muudele asjadele. Tol hetkel oli muidugi keeruline mõelda, et kui palju plaane sa keset sõda ikka teha saad. Paljud said ka aru, et neil ei ole enam võimalik oma äri teha sellisena nagu varem, seega tuli mõelda, mis võiks olla järgmine asi, millega tegeleda. Ootus koolitusele ei olnud pärast sõja algust enam see, et „andke mulle tarkust“, vaid pigem „tooge meid kokku ning kui keegi selles olukorras hakkama saab, siis see inspireerib ja sunnib ka meid mõtlema“.“

“Ekspordiakadeemia” on jõudnud viienda koolitusmoodulini.

Eesti jätkas koolituste toetamist Ukrainas

Nagu kõik teised, olid ka koolitusprogrammi doonorid sõja alguses segaduses, mõeldes: „Kuidas me ütleme, et me sõja ajal ei saada neile tekke, patju, ravimeid ja relvi, vaid katsume neid koolitada – see ei tundu ju prioriteetne.“ Eesti oli Anu-Mall Naaritsa sõnul selles mõttes väga toetav: „Mängisime oma plaanid niimoodi ümber, et saaksime ikka kõik asjad ära teha. Paljud teiste riikide programmid siiski katkestati ja just nimelt seetõttu, et prioriteedid muutusid. Loomulikult tekitas see Ukrainas suhtumise, et „enne sõda te olite meiega ja tahtsite kangesti, et me areneme ja teeme, aga kohe kui sõda hakkas, siis te lihtsalt lõpetate koolitamise ära ega hooli meist“. Eestis otsustati, et me saame jätkata, aga sellega kaasnes siiski pingeline asjade ümbermängimine.“

Koolituse uus algus

Kuna sõja alguseks oli kuuest koolitusmoodulist ainult kaks tehtud ja osalejad väga laiali pillutatud, siis otsustati programmiga uuesti alustada – kõik need, kes olid programmis enne ja olid valmis jätkama, said seda teha. Aga liituda said ka need ettevõtted, kes oma huvi hiljem üles näitasid. „Meid hämmastas ukrainlaste ülisuur huvi selle koolituse vastu,“ märgib Naarits. „Tavaliselt on Ukrainas suvi väga soe ja mingisugust õppetööd ei toimu. Juulis oli meil lühike värbamisperiood, ainult kaks nädalat. Juba esimese päevaga tuli üle 100 taotluse ja siis saime tegelikult aru, kui suur vajadus selle järele on. Kokku saime üle 700 taotluse – see oli lihtsalt täiesti uskumatu. Seejärel mängisime veel kord oma programmi ümber, sest kuidas sa ütled keset sõda ettevõttele, et „kuigi sa tahad õppida, kuidas eksportida, ei ole meil võimalik sind koolitada“! Mõned huvilised, näiteks need, tegelesid rohkem teenustega, juhtisime teenuste ekspordi programmi. Üllatav oli seegi, et enam kui 40% alustajatest tegi koolituse lõpuni läbi. Tihti kaob pärast avalduse esitamist tuhin ära, tavaliselt on veebikoolitustel lõpetajaid 10–15%.“


„Ekspordiakadeemia“ arvudes

  • 19 Ukraina konsultanti läbis edukalt koolitaja koolituse ja praktiseeris saadud teadmisi pilootprogrammis.
  • 26 ettevõtjat lõpetas Ukraina koolitajate juhendamisel edukalt pilootprogrammi edasijõudnute formaadis.
  • 118 ettevõtjat lõpetas edukalt pilootprogrammi iseseisva õppe formaadis.
  • Pilootprogrammi laekus 2022. aasta suvel 721 avaldust. Koolitustegevusega õppes alustas 349 inimest, neist lõpetas 144.

Väljavõtted osalejate tagasisidest 

Hanna Kuleshova, koolitaja

Mul oli väga hea meel teiega kohtuda, selles programmis osaleda ja selle loomisse oma panus anda! Tänan teid entusiasmi ja toetuse eest – see programm ja teie aitasite meid kõige raskemal perioodil! Töötasime aktiivselt, saime mentoritelt nii emotsionaalset kui ka nõustavat tuge, kasutasime oma teadmisi ja kogemusi ning mis peamine – aitasime Ukraina ettevõtjaid!

Maxim Belozyorov, koolitaja

Teie toetusel on meie isiklikus, sotsiaalses ja ärielus hindamatu väärtus, hajutasite meie mõtteid ja suutsite panna meid tundma end ebatavalises olukorras tavapärasena (pehmelt öeldes, sest sõda on väga julm, ohtlik ja vastik).

Natalia Kulakovska, KMZ Industries, ekspordijuht

Meil tekkis arusaam, et ainult ühele väikesele turule sisenemine on meie jaoks mõttetu. See oleks raha raiskamine, mitte investeering. Ja see kõik selgus tänu programmis loodud finantsplaanile. Nüüd saame aru, et tuleb vaadata ekspordiriikide tervikut, et oleks võimalik jagada riske ja investeeringuid ning kokkuvõttes kasumit saada.

Oleksandr Storozhuk, Darpak LTD, ekspordijuht

See on väga oluline ja väga kasulik koolitus. Ekspordikogemust on mul 15 aastat, aga leidsin palju uut. Koolitus andis uue vaate tootearendusele globaliseerunud maailmas.

Anastasia Kushnir, LLC VAL, ekspordijuht

Koolitus aitab meil uuesti läbi mõelda ekspordi arengusuunad ning selgitada välja peamised seni tehtud vead. Suur tänu koolitajatele ja organiseerijatele – kõik oli väga kõrgel tasemel.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt