fbpx

Kolmas katse: maailma esimene 3D-prinditud kosmoserakett ei jõudud Maa orbiidile

Kanderakett Terran-1, millel on üheksa 3D-prinditud Aeon 1 mootorit, enne stardihetke (Foto: AFP/Scanpix)

Maailma esimene 3D-prinditud mehitamata kosmoserakett Terran-1 ei jõudnud Maa orbiidile, tegemist oli juba kolmanda katsetusega viimase kahe nädala jooksul. Kui kahe esimese ebaõnnestumise puhul oli tegemist tehnilise veaga, siis kolmanda põhjust ei ole veel avaldatud.

Kanderaketi väljatöötajaks ja ehitajaks on California idufirma Relativity Space, mille ambitsiooniks on viia inimesed tulevikus Marsile. Kosmoserakettide valmistamiseks on Relativity Space töötanud välja ülisuured 3D-printerid. Need kasutavad robotkäsi, et valmistada mootoreid ja teisi metallisulamitest detaile, mis taluksid näiteks raketikütuse kuumust.

Raketi starti saab vaadata https://www.youtube.com/watch?v=Dj19GcsApZw

Terran-1 eemaldus stardiplatvormilt, kuid lennu teises faasis tekkis „anomaalia“, mis takistas orbiidile jõudmist. Plaani järgi pidi kanderakett koguma andmeid (data) ja samas näitama, kas 85 protsendi ulatuses 3D-prinditud rakett peab stardile hästi vastu ja vastab kosmoselennule esitatavatele nõuetele.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt