fbpx

Saepurusõnnikust küttegraanulite tootmine kui tulevane ükssarvik?

Saepurusõnnikust graanulite põletamine (Foto: Bariki OÜ)

Aastaid hobustega tegelenud Kristiina ja Silver Liiv jõudsid mullu iduettevõtete kiirendusprogrammis Ajujaht 20 parima sekka keskkonnasõbraliku ideega hakata tootma hobuse saepurusõnnikust süsinikuneutraalsed küttegraanuleid ja briketti. Hobuse väljaheidetest ja allapanust koosnev saepurusõnnik taimeväetiseks ei sobi, küll aga pakub oma omadustelt alternatiivi puidugraanulitele. Kirjutab Gerli Ramler.

Kristiina Liiv oma lemmikuga (Foto: erakogu)

„See mõte hakkas meil tiksuma umbes kolm aastat tagasi, kui külastasime abikaasaga 2019. aasta oktoobris suurt rahvusvahelist ratsaspordiüritust Helsinki International Horse Show. Helsingi jäähallis aset leidnud neljapäevase ürituse elekter toodeti kohapeal olnud hobuste sõnnikust,” meenutab Kristiina.

Idee tundus põnev, nutikas ja igati intrigeeriv. Kohapealse sõnnikukogumise ja elektri tootmise taga oli tol hetkel Soome energiaettevõte Fortum. Kuna Soomes oli sõnniku jäätmekäitlus talliomanikele väga suureks peavalukohaks, siis Fortum tegeleski sellega, et ostis tallidelt saepurusõnnikut kokku ning viskas koostootmisjaamades ahjudesse.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt