fbpx

Betooni 3D-printimine Eesti kogemuse näitel

Paviljoni prinditud seinaelemendid Tallinna Tehnikakõrgkooli laboris (Foto: TTK)

Betoon on küll pika ajalooga ehitusmaterjal, kuid uuenduslikud tehnoloogiad ja eriti digitaliseerimisega seotud lahendused on suhteliselt uus teema. Eesti inseneridel ja teadlastel on ette näidata toimivad, teiste arendajate tulemustega võrreldavad lahendused ning esimene valminud 3D-prinditud betoonehitis. Kirjutavad Hillar Joon (PhD, Haragrupp OÜ) ja Lauri Peetrimägi (MSc, Tallinna Tehnikakõrgkool).

Tsementmaterjalidega 3D-printimise tehnoloogiate arendamisel Eestis on Haragrupp OÜ-l ja Betooni 3D Printimise Juhtgrupil juba viieaastane kogemus. Arendustööd käivad tihedas koostöös nii Tallinna Tehnikakõrgkooli, Tallinna Tehnikaülikooli kui ka Hollandi Eindhoveni Tehnikaülikooliga. Head koostööd tehakse ka kuivsegude tootjate Mira Ehitusmaterjalid OÜ ja Saint-Gobain Eesti, aga ka meie pikkade traditsioonidega tsemenditootja Kunda Nordic Tsemendiga. Arendatakse nii printimissegusid, printimise riistvara (printeri osad, pumbad) kui printimise tarkvara (robotite juhtimiseks erinevatest digitaalsetest mudelist tuleva info alusel).

Hillar Joon (Foto: erakogu)

Peamised plussid 3D-printimisel: arhitektidele avanevad uued,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt