fbpx

Kas kuulujutud on alati halvad?

Kuulujutte peetakse reeglina keerulise sisekliimaga kaasnevaks nähtuseks ja nende levitajasse ei suhtuta hästi. Viimatine Journal of Applied Psychology kirjutab aga, et kuulujuttudel võib kõige negatiivse kõrval olla ka positiivne efekt, kui neid nutikalt ära kasutada.

Kuue mahuka katse najal toovad uurijad välja, et positiivsetel ja negatiivsetel kuulujuttudel on meeskondadele üksjagu erinev mõju. Positiivsed kuulujutud täpsustavad ja kinnistavad salajutule omasel moel meeskonnasiseseid sotsiaalseid norme, samas kui negatiivsed kuulujutud (ka norme taunivad) õhutavad norme vaidlustama. Samas mõjus ka negatiivne kuulujutt nii, et inimesed hakkasid ühte või teist normi rohkem teadvustama – nii et mida enam normist rääkida, seda enam see meie teadvuses juurdub.

Seega ei tasu alati ärevusse sattuda, kui meeskonnas jutud ringi käivad – pigem peaks mõtlema sellele, kuidas positiivsed kuulujutud enda kasuks tööle panna. Neid vahest kasvõi ise algatades.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt