fbpx

Et asjad paistaks ikka õiges valguses

Valgustehnika doktor Toivo Varjas demonstreerib Ulbrichti kuuli, mille abil mõõdetakse valgusallikate põhiparameetreid (Foto: Ants Vill)

Elu elektrivalguse ajastul on toonud kaasa uusi lahendusi, aga ka mitmeid probleeme nii siseruumides kui tänaval, isegi parkides: kas on valgust liiga palju või liiga vähe või on see hoopis ebasobiva värvusega. Eestis on koht, kus seda valdkonda uuritakse ja lahendusi pakutakse: see on Tallinna Tehnikaülikooli valgustehnika labor. Kirjutab Ants Vill.

Ajast, kui ülemöödunud sajandivahetusel elektervalgustuses Thomas Alva Edissoni patenteeritud hõõglamp oma pikka triumfikäiku alustas, pole maailm enam endine, vaid oluliselt valgem. Praegu võime elektrieelse hämarilma hõngu tunda vaid elektrikatkestuse ajal. Kaasaegne maailm on suuresti elektrivalgustite (ning üha enam ka ekraanide kuma) valguse värvi ja ka nägu.

Kaasaegsete leedvalgustite mõõtmiseks tuleb kasutada moodsaid spektripõhiseid luksmeetreid ehk spektroradiomeetreid. Vanakooli luksmeeter ei näita kogu tõde, kinnitab Toivo Varjas.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt