fbpx

Tehnoloogiauudised: Iraani suitsiididroon, NASA “vaikne” lennuk ja Kuu pinna simulatsioon Arizonas

Kupjanski lähedal alla tulistatud Vene ründedroon Geran-2, mis on identne Iraani kamikazedrooniga Shahed 136 (Foto: Mil.gov.ua)

Venemaa poolt Ukraina sõjas Odessa, Kiievi ja Ida-Ukraina linnade pommitamiseks kasutatavad Iraani suitsiididroonid on küll tõhusad relvad vastase tagalas tegutsemiseks, kuid liiguvad aeglaselt ja valju põrinaga. Sellest on neil nüüd ka hüüdnimi „võrrid“, mida nõukogude aega mäletavad inimesed seostavad abimootoriga jalgratastega. Just sellist häält Iraani kolmnurksed droonid tekitavadki.

Iraan ise eitab igasugust koostööd Venemaaga droonide tarnimisel ja Ukrainas n-ö alla sadanud mudelitelt leiab samuti hoopis venekeelse nimetuse Geran-2. Tegelikkuses on tegemist identsete lennuvahenditega Iraani tootja HESA 2021. aastal välja lastud drooniga Shahed 136. 

Iraani droonid on mõeldud kahjustama lennuvälju, elektrialajaamu, naftatehaseid ja erinevaid tsiviilobjekte vaenlase tagalas. Laskemoon, mis pardal, ei ole küll nii võimas kui rakettidel (vaid 40 kilogrammi) ja liikumiskiirus 185 km/h on samuti väike, kuid oluline on pikk lennuulatus.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt