fbpx

Sotsiaalmeediakanalite võrdlus Eestis ja maailmas aastal 2022

Mille põhjal valida kanal ja sisu, mida levitada? Millised on praegused kasutajate trendid Eesti turul? Kiire ülevaate teeb turundusekspert Mari-Liis Vaher.

Eestis oli 2022. aasta jaanuaris sotsiaalmeedia kasutajaid Data Reportali põhjal 1,05 miljonit. Nii et olenemata sellest, kas sulle isiklikult meeldib või ei meeldi sotsiaalmeedia, on digitaalsed platvormid oluline turunduskanal igas valdkonnas.

Sotsiaalmeedia platvormi valikut võib võrrelda tavalise üritusega: kui saad kutse peole või muule üritusele, arvestad selle formaadiga ja riietud vastavalt, lased kiiresti peast läbi inimesed, keda võid kohata, ja teemad, millest rääkida. Samas tead hästi, et see üritus on hea võimalus olla avalikult nähtav, kujundada endast teatud muljet, luua uusi tutvusi ja soojendada üles vanu. Kuid see pole koht, kus astuda kellelegi ligi eesmärgiga talle kohe midagi müüa. Samasugused üldised kirjutamata reeglid kehtivad ka virtuaalses maailmas.

Kolm aspekti, mida kanali valikul meeles pidada:

  • Platvormi valik sõltub sinu ettevõtte sihtrühmast ja meediakasutusest. Ole teadlik, kus su tänane ja potentsiaalne sihtrühm liigub, ja hoia ka konkurentidel silma peal, jälgides, kus platvormidel nemad on aktiivsed. Ehk tavaellu tulles: me ei lähe ju alati igale üritusele. Mõtleme ikka läbi, mis kasu või mõte sellel meie jaoks on ja kas sellele tasub oma aega kulutada.
  • Platvormi sisu formaat dikteerib sisuloome stiili ja pikkuse. Igale platvormile ei sobi sama sisu nii, nagu igal peol-üritusel ei räägi me sama juttu. Kõik sõltub seltskonnast, üldisest meeleolust ja ürituse olemusest. Arvesta sotsiaalmeediakanali eripäradega ja tea, kuhu minnakse ajaveetmiseks ja kuhu aja investeerimiseks (nt B2B sihtrühma puhul eriti oluline!).
  • Järjepidevus. Päriselu suhted vajavad ikka teatavat regulaarsust, et hoida need soojad, olla meeles ja vahetada infot. Sotsiaalmeedias on samamoodi – see on hea võimalus kujundada oma klientides harjumus jälgida sinu brändiga seotud infot, kasvatades seeläbi usaldust. Kõik see aitab kaasa, et kui neil on ühel päeval toodet või teenust vaja, siis tuleb just sinu bränd neile suurema tõenäosusega meelde. Järjepidevus ei tähenda kümme korda nädalas postitamist (ega ka üritustel käimist) – see tähendab kindla regulaarsusega tegevust.

Kanalite võrdlus

Facebookil on 2,895 miljardit igakuist aktiivset kasutajat ehk MAU-d (Million Active Users).

Uue sihtrühmani jõudmiseks on see parim reklaamiplatvorm. Kõige kiiremini kasvab Facebooki kasutajate osakaal vanuserühmas 65+. Eestis oli Facebookil 2022. aasta alguses 685 600 kasutajat. Facebooki reklaamide ulatus oli Eestis siis võrdne 51,8%-ga kogu elanikkonnast. Facebook piirab aga oma platvormi kasutamist 13-aastastele ja noorematele, seega tasub ka esile tõsta, et 60,3% n-ö sobilikust vaatajaskonnast Eestis kasutab Facebooki. 2022. aasta alguses moodustasid Eestis Facebooki reklaamide vaatajaskonnast 55,6% naised ja 44,4% mehed.

Facebook koos Google’iga on kokkuvõttes parim digitaalne reklaamiplatvorm. FB reklaamid võivad jõuda kuni 36,7%-ni täiskasvanud elanikkonnast, mis on suurim protsent kõigist sotsiaalmeediaplatvormidest (madalaim on Twitteril).

YouTube’il on maailmas 2,291 miljardit igakuist aktiivset kasutajat. Eestis oli neid 2022. aasta alguses 1,05 miljonit. YouTube’is oli reklaamide ulatus 2022. aasta alguses 79,3% Eesti rahvastikust. Neid arve silmas pidades ulatusid kanali reklaamid 2022. aasta jaanuaris 86,2%-ni Eestis internetikasutajate koguarvust (olenemata vanusest). YouTube’i reklaamide vaatajaskonnast moodustasid 52,8% naised ja 47,2% mehed. Mobiiliseadmetes jõuab YouTube vanuses 18–24 aastat rohkemate täiskasvanuteni kui ükski televõrk. YouTube’i kasutajad vaatavad kokku iga päev rohkem kui miljard tundi videosisu. 2021. aastal oli videote keskmine pikkus üle 10 minuti.

Instagramil on üle maailma 1,393 miljardit igakuist aktiivset kasutajat. Suunamudijate turunduses on see populaarseim rakendus. Eestis oli Instagramil 2022. aasta alguses 503 600 kasutajat. Instagrami reklaamide ulatus oli aasta alguses 38% kogu elanikkonnast. Platvormi kasutamine on piiratud 13-aastastele ja noorematele, seega on kasulik teada, et 2022. aastal kasutab seda 44,3% siinsest n-ö sobilikust vaatajaskonnast. Eestis olid Instagrami reklaamide vaatajaskonnast 57,5% naised ja 42,5% mehed. Ostukavatsus on Instagramis kõrgeim – 36% kasutab seda kaubamärkide jälgimiseks (võrreldes vaid 19%-ga Facebooki puhul). Instagramil on ka kõrgeim orgaaniline kaasatuse määr kasutajate ja kaubamärkide vahel – 10 korda suurem kui Facebookil ja 84 korda suurem kui Twitteril.

TikTokil on globaalselt igakuiselt üle 1 miljardi aktiivse kasutaja. 2020. ja 2021. aastal oli see kõige rohkem allalaaditud rakendus maailmas. Platvormi populaarsus tõusis koroonapandeemia alguse perioodil. Populaarseim kasutaja teenis 2021. aastal 17 miljonit dollarit. Rakendus on kättesaadav enam kui 150 riigis. See on kõige suurema kaasatusega rakendus (ühe postituse kohta) ja praegu kõige kiiremini kasvav sotsiaalmeediaplatvorm.

Twitteril on üle maailma 363 miljonit igakuist aktiivset kasutajat. Seda kasutatakse peamiselt imago ülesehitamiseks ja maine hoidmiseks. Eestis oli Twitteril 2022. aasta alguses 124 500 kasutajat. See tähendab, et sealsete reklaamide ulatus oli võrdne 9,4%-ga kogu elanikkonnast. Ka Twitteril on seatud piirang 13-aastastele ja noorematele inimestele, seega kasutab seda 10,9% Eesti n-ö sobilikust vaatajaskonnast. Twitteril on kõigist sotsiaalmeedia platvormidest kõige väiksem reklaamide haare, see tähendab, et algoritmide tõttu näidatakse seal reklaame kasutajatele teistest keskkondadest vähem (6,5%, samas kui näiteks Facebookil on see näitaja 36,7%).

LinkedInil on maailmas 310 miljonit igakuist aktiivset kasutajat. Üle poole ärivõrgustikust kasutab platvormi B2B suunal suhtevõrgustiku ehitamiseks. LinkedInil oli 2022. aasta alguses Eestis 270 000 kasutajat. LinkedIn piirab oma platvormi kasutamist 18-aastastele ja noorematele inimestele, seega kasutab seda 25,4% Eesti n-ö sobilikust vaatajaskonnast. 80% B2B müügikontaktidest pärineb LinkedInist.

Eesti sotsiaalmeedia kasutajate arv oli 2022. aasta alguses 79,3% kogu elanikkonnast (samas ei esinda see arv unikaalseid isikuid, st mõnel võib olla mitu kasutajakontot). Ainuüksi aastatel 2021–2022 kasvasid kasutajanumbrid Eestis 64 000 (6,5%) võrra, nii et mõtle, kas kuskil on käimas pidu, kus peaksid ka olema? Kui nii, siis tee endale selgeks, kes on seltskonnas, mis stiilis sisu nad seal tarbijatena ootavad, ning ehita oma brändituntust vastavalt kas aktiivsemalt või passiivsemalt, aga ikka järjepidevalt.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt