fbpx

Mereteadlane Lips: peame takistama mikroplasti juurdevoolu Läänemerre

Urmas Lips ja allveeliugur MIA, millega meresüsteemide instituut teeb praegu parvlaeva Estonia vraki juures mõõtmisi (Foto: TalTechi geoloogia instituut)
 

Läänemeri maadleb veel aastakümneid minevikutaagaga, millele on lisandunud uued mured. „Kahju, mis merele juba tehtud, on keeruline olematuks teha. Peaksime oma pingutused suunama sinna, et uut reostust peale ei tuleks,” leiab mereteadlane Urmas Lips.

Läänemere tervise puhul kipub domineerima arvamus, et asi on väga halb. Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi teadlase sõnul on olukord viimase paarikümne aastaga siiski paranenud, ehkki tubli tee on veel minna. „Läänemere mured pole muutunud, väga suures osas on tegu omaaegse taagaga,” kinnitab Lips. „Esiteks toitainete küllus, mis põhjustab vetikate liigset vohamist, vee ökosüsteemi muutusi ja põhjakihtide hapnikupuudust. See sai alguse juba 1960-70. aastatel, kui põldudel kasutati väga suurtes kogustes väetist, samas jättis soovida olmereovee ja põllumajandusvee puhastamisvõimekus,” selgitab ta.

Mereteadlase sõnul on see tänaseks küll vähenenud,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt