fbpx

Geoloogid viisid koolinoored fossiilidele külla

(Foto: TalTechi geoloogia instituut)

Eesti geoloogid ja mereteadlased viisid koolinoored Paldiskis pankrannikule maapõue ja merepõhja avastusretkele, kus uuriti mitmesaja miljoni aasta vanustesse kivimitesse salvestunud elu ja rannikuprotsesside arengut ning kuidas need on olulised meie tuleviku-Maa kujundamisel.

„Soovisime noortele otse looduses näidata, kuidas meie Maa kui terviku käsitlemine on pidevas arengus ning kuidas on Maa erinevad sfäärid üksteisega seotud,” selgitas TalTechi Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogiate eriala programmijuht ja matka korraldaja Leeli Amon.

(Foto: TalTechi geoloogia instituut)

„Eriti põnevaks osutus fossiilide jaht ja merre minek mereuurijate kuivülikondades, millega käiakse võtmas mere- ja adruproove. Kõige üllatavamaks ettevõtmiseks kujunes radioaktiivsuse mõõtmine,“ rääkis Amon. „Õpilased said vastava mõõtemasinaga kontrollida erinevaid pinnaseid ja kui lubjakivi puhul ei andnud dosimeeter mingit reaktsiooni, siis Pakri pankrannikul leiduvast graptoliitargilliit-kihist tuvastati radioaktiivsust. See on tekkinud uraani pooldumisel ja on vabas õhus loodusliku foonina ohutu.” 

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt