fbpx

Enesekontroll viib elus edasi

Vahukommi katse, mille Stanfordi ülikooli teadlased tegid juba möödunud sajandi seitsmekümnendatel, tõestas üsna ilmekalt, et rahuldust pakkuva lahenduse edasilükkamise võime veelgi enam rahuldust pakkuva lahenduse saavutamiseks mängib edu juures väga tähtsat rolli. Mida parem see võime on, seda edukam väidab teadus inimese olevat.

Viimatises Journal of Economic Behavior & Organizationis lahkavad uurijad seda tõdemust aga meie igapäevakeskkonnas ning uurivad, kuivõrd võib enesekontrolli najal prognoosida inimeste edukust tulevikus. Lisaks sellele, et vahukommi katse tulemused on pädevad täiesti ka tänapäeval, ilmnes mahuka uurimuse tulemusena asjaolu, et testiga hinnatud enesekontrolli määr oli tugevalt seotud inimeste saavutustega tulevikus. Katse näitas ka, et enesekontroll on üsna õpitav osa meie käitumisest. Algselt palju madalamate enesekontrolli näitajate ning keskpäraste saavutustega katsealused saavutasid pärast enesekontrolli olulisuse teadvustamist ning asjakohaste käitumismustrite rakendamist mõne aja möödudes märkimisväärselt paremaid tulemusi. Huvitava asjaoluna toovad uurijad veel välja, et enesekontrolli näitajate kasvades tõusis ka katsealuste laste võimekus probleeme lahendada ja üldisemalt elus hakkama saada.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt