Indrek Jõgi: ükskord me saame tehispäikese niikuinii!

Tartu Ülikooli füüsika instituudi asedirektor Indrek Jõgi ei usu teaduse kõikvõimsusesse, kuid arvab, et teaduse abil on võimalik lahendada mitu inimkonna ees seisvat eksistentsiaalset probleemi. Ta märgib, et teaduse äsjane saavutus tuumasünteesi praktilise rakendamise alal lisab kindlust, et tulevikus saab nn tehispäikesega lahendada inimkonna energiaprobleemi nii, et planeet jääks meile alles. Kirjutab Ants Vill.
Tartu Ülikooli plasmatehnoloogia kaasprofessor Jõgi (41) on Eesti esindaja rahvusvahelistes tuumasünteesi organisatsioonides ja osalenud ka ise tuumasünteesireaktori ITER diagnostikameetodi väljatöötamises.
Asjade senine käik
Teadlased on koos inseneridega juba 1950. aastate algusest üritanud välja arendada juhitava tuumasünteesi reaktsiooni abil energiat tootvat seadet. Siht on luua elektrijaam, mis toodaks energiat kõige kergema aine, vesiniku isotoopide tuumade ühinemisel vabaneval energial töötavas elektrijaamas. Kui raskete elementide tuumade lagunemisel töötavad aatomielektrijaamad on juba ammu töös,
Kommentaarid on suletud