fbpx

Uus juht. Turunduse juhtimine

Turundus on sinu ettevõttes põimitud kõigega. Tahad, et turg teaks su olemasolust ja sa võiksid oma ettevõtet kasvatada? Kas paned põhirõhu müügile, sest mõttetu turundus ja raisatud reklaamieelarved on sulle juba tuttavad? Jah, väga palju ongi turunduses raha raiskamist, mis aga algab sellest, et seda ei osata mõista ega juhtida. Mari-Liis Vaher räägib siin turunduse juhtimise olulisusest, et võiksid kindlustada tagala, mis sinu ettevõtet alati taustal toetab. 

Turundus kui taustajõud, mis on alati olemas

Kui öelda sõna turundus, siis mõtleb enamik inimesi reklaami. Aga kui öelda liikumine, kas siis mõeldakse ainult gaasipedaalile? Kahju on vaadata, kuidas tihti käib turunduses rahapõletamine ja raha suunatakse peaasjalikult reklaamidesse, unustades ära turunduse tegeliku suure rolli ja selle, et turundus algab juhist, ettevõttest ja töötajatest.

Raha eest võib tuua uusi huvilisi juurde, anda korralikult gaasi oma ärile. Ent kui taustal on kehv jõudlus: klienditeenindus on kehv, sest inimesed pole motiveeritud; süsteemid ei toimi; kaupa ei saa kätte või on see kehv; töötajad ei ole pühendunud teenusepakkujad; müügimees surub toodet või teenust peale; häirivalt paljude reklaamide-pakkumiste saatmine, kusjuures pärast ostu ei tunta kliendi vastu enam huvi…, siis see gaasipedaal ei aita. Vastupidi, see peletab inimesed eemale ja kui nad ka on sinu käest midagi ostnud, siis tunnevad nad ennast lõpuks halvasti, sest toode või teenus polnud päriselt vajalik. Kuidas teada, kas sinu taustajõud on hea või mitte? Mida räägivad kliendid sinu ettevõttest ja koostööst sellega siis, kui sind ega ühtegi su ettevõtte töötajat pole kuulamas?

Juhitud turundus

Turundus on põimunud kõigega su ettevõttes: milline on esmamulje, koostöö ja teeninduse kogemus, järeltegevuse mõjud ja eriti see, mida ja kuidas räägivad ettevõttest selle töötajad väljaspool töökohta. See kõik muudab turunduse juhtimise paljude jaoks keeruliseks, mistõttu tehakse tihti valik mitte sellega süvitsi tegeleda. Ja kõike korraga tegema hakata ongi keeruline, aga kui pidada meeles kolme põhimõtet, millest alustada ja lähtuda, saad olla päris kindel, et turundusse suunatud raha läheb asja ette:

  • Selgus

Kas iga su töötaja oskab öelda ühe lausega, mis probleemi teie ettevõte aitab oma sihtrühmal lahendada ja mille poolest te eristute teistest? Mille nimel tullakse igapäevaselt tööle ja millised on selle päeva, nädala, kuu, kvartali ja aasta eesmärgid? Kas müük ja turundus lähtuvad samast sisendinfost ja samadest mõõdikutest?

  • Järjepidevus

Kas müügi- ja turundustegevus on järjepidev, et võiksid hinnata trendi? Või hüppad sa ühe tegevuse pealt teise peale, sest turunduses on nii palju põnevat toimumas, väga palju kanaleid ja lõputult võtteid, mida kasutada?

  • Organiseeritus

Kas sa tead, kuidas müük mõjutab turundust ja vastupidi? Kas sa tead, mis süsteemid ja kuidas peavad majas toimima, et võiksid teha nende põhjal parimaid juhtimisotsuseid? 

Infoküllus ajab segadusse ja tekib tunne, et me ei jõua sammu pidada ning oleme alati sammuke teistest tagapool. Aga müügi ja turunduse aluseks on lihtsad psühholoogilised ja füsioloogilised eripärad ning kõige edukamad ettevõtted maailmas oskavad seda hästi ära kasutada. Meie aju vajab selgust, järjepidevust ja organiseeritust – see aitab asju paremini mõista, välistab igapäevase segaduse ja annab kindlustunde. Sedasama otsivad ka kliendid sinu ettevõttega kokku puutudes. Kui nad ei mõista päris täpselt, mida sa pakud ja miks sinu toode või teenus neid kõige paremini aitab, või kui sa ei oska neid kaasata ega anda kindlustunnet, et neid teenindatakse parimal moel, siis nad ei jää sinuga.

Pea meeles, et inimesed tulevad tööle ettevõtte pärast, lahkuvad aga juhi pärast. Ja see on väga otseselt seotud kogu sinu ettevõtte turundusega, sest sinu enda inimesed on kõige olulisemad turundajad, ka töövälisel ajal. Ehk puudub paljudel inimestel emotsionaalne pühendumus su ettevõttes töötada seetõttu, et nad pole hästi juhitud ja kaasatud või pole neil selgust, mida ja miks tuleb teha, kuidas seda teha järjepidevalt ja oma igapäevatööd efektiivselt korraldada.

Oktoobris tähistatakse ülemaailmset vaimse tervise päeva (10. oktoobril), mille eesmärk on tõsta teadlikkust selle valdkonna probleemidest kogu maailmas ja koondada jõupingutusi vaimse tervise toetamiseks. Kui otsid märki, millal alustada, siis see on siin – alusta oma töötajatest, selgusest, järjepidevusest ja organiseeritusest. Ja neist saab sinu tugevaim taustajõud.

————————

Varem on samas sarjas ilmunud „Juhtimine kui turundusstrateegia“ (veebruar 2021), „Turunduse audit – kellele ja miks?“ (märts 2021), „Turunduse planeerimine ja mõõtmine“ (aprill 2021), „Kommunikatiivne kirjaoskus – turunduse edu, koostöö ja heaolu eeldus“ (mai 2021) ja “Kuidas luua tähenduslikke suhteid tööl ja elus?” (juuni 2021), “Turundusplaan ühel lehel” (juuli 2021), “Viis võtmerolli turunduses” (august 2021) ja “Klienditeekonna pidepunktid” (september 2021).

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt