fbpx

Stoppkaader. Pokkerilauast näpatud Nobeli preemia

John Forbes Nash on USA matemaatik ja Nobeli majandusauhinna võitja. Tema teekonnas suure tunnustuseni on aga üks vahva seik, mis on suurepärane näide ideede näppamisest teistest valdkondadest.

Nashile, kui ta veel noorem oli, meeldis väga mängida pokkerit – see oli tema viis lõõgastuda ja keerulisi matemaatilisi võrrandeid peast välja visata.

Kord märkas ta aga, et pokkerimäng on olemuslikult sarnane mitmekihiliste makroökonoomiliste probleemidega, millega ta tööl tegeles – igal mängijal on isiklikud huvid, kuid see, kas ta võidab või kaotab ning mis järjekorras ta kaarte mängib, sõltub suurel määral ka kaasmängijate tegevusest. Äris ja majanduses on täpselt sama, leidis Nash – kõigil osapooltel on poolik informatsioon ning igaühe käekäik sõltub muu hulgas suurel määral sellest, kuidas teised osalised n-ö oma kaarte mängivad.

Nash hakkas pokkeri strateegiaid põhjalikumalt uurima, et otsida viise, kuidas rakendada neid majandusotsuste tegemisel. 

Nüüd teame tema töid mänguteooria nime all – aastal 1994 pälvis ta koos Reinhard Selteni ja John Harsanyiga Nobeli majandusauhinna just panuse eest mänguteooria vallas.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt