fbpx

Eesmärk: ületada Soome Iittala. Perekond Jaan, Johannes, Veronika ja Heino Lorup

Riigikantselei eritellimus – riigivapiga klaasid (Eesti Ajaloomuuseum, ETDM)

Klaasitootmine on meie pikima ajalooga tööstusharu. Läbi nelja sajandi on seda tundlikku ja keerulise tehnoloogiaga materjali valmistatud peaaegu kõigis Eestimaa nurkades. Klaasi tootmine algas juba 1628. aastal Hiiumaal Hüti klaasikojas, kuid pudelite ja aknaklaasi vajadus suurenes aastatega sedavõrd, et 19. sajandil esimesel poolel kerkis klaasivalmistamine mõneks ajaks meie suurimaks tööstusharuks, edestades võimsuselt isegi tekstiiliettevõtteid. Pikkadele traditsioonidele vaatamata jõudis kodumaine klaasitoodang maailmatasemele alles 1934. aastal, kui edumeelne tööstur Johannes Lorup asutas Tallinnasse omanimelise moodsa tehase, kus lisaks lihtklaasile hakati esmakordselt valmistama ka poolkristalli ja kristalli. Kirjutab ajaloomuuseumi teadur-kuraator Anne Ruussaar.

Ainult kuus aastat tegutseda jõudnud vabrikus puhutud ja pressitud esemed vallutasid siinse siseturu ning neid eksporditi edukalt üle maailma. Nõukogude ajal kandis Johannes Lorupi natsionaliseeritud ettevõte nime Tarbeklaas ja selle toodang muutus ihaldusväärseks kaubaks NSV Liidu põhjatul siseturul.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt