fbpx

Viljandi fööniks – läbipõlenud tikutööstur Eduard Pohl. Vol2

Viljandi tikuvabriku sisevaade aastal 1933 (Foto: Viljandi Muuseum)

Tikutööstuse edu ja rahvusvahelist tunnustust nautinud Eduard Pohl otsustas äritegevust laiendada. Tulihingelise Viljandimaa patrioodina oli ta ka aktiivne ühiskondliku elu eestvedaja ja toetaja, osaledes ise pea kõigil olulisematel suurüritusel. Tänaseni tegutseva kultuuriseltsi „Koit“ eesseisuse juhina, mille kooris ta lauljana oli alustanud, olevat mees kaasa löönud ka seltsi tunnuslaulu „Koit“ loomisel. Kirjutab ajaloomuuseumi teadur-kuraator Anne Ruussaar.

Legendaarsel 12. augusti ööl aastal 1904, mil Friedrich Kuhlbars ja Mihkel Lüdig seltsimaja ruumides laulu kirjutasid, kes teksti, kes viisi, andnud Pohl Lüdigile nõu, et see kirjutaks rohkem kui neli häält, sest mulgid on uhke rahvas. Koorilaul sündis seepeale koguni seitsmehäälsena ja kujunes hilisemate aastate vältel meie laulupidude traditsiooniliseks avalauluks. 

Isiklikus elus karismaatilisel äri- ja rahvamehel kahjuks nii edukalt ei läinud. Õnnelikult alanud abielu, kuhu 1898. aastal sündis tütar Erica ja 1904.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt