fbpx

Metsandussõjas võitjaid ei ole

(Wikimedia.org)

Aastakümnete vältel toimunud metsalahingud, mida seni peeti valdavalt kabinettide vaikuses, on jõudnud sotsiaalmeediasse. Jõulude ajal leidis aga nii mõnigi metsaomanik oma postkastist põlemasüüdatud harvesteri kujutanud jõulukaardi. Emotsiooniderohkest metsandussõjast kirjutab Paavo Kangur. 

Esimene lugu. 1990ndate lõpus külastasin Soomes Varkausis suurt tselluloosi- ja paberitööstuse kompleksi. Pärast ringkäiku hoiatas giid eestlasi hiiglasliku tselluloosi- ja paberitööstuse rajamise eest, sest kompleksi kasumlikkus on napp ja soomlaste edu on selles, et nad kontrollivad kogu tootmisharu alates seadmete ehitamisest lõpetades toodangu turustamisega. Tavaline liimpuit on kasumlikum tootena. Tal oli ilmselt värskelt meeles majanduskriis ehk lama, mis algas Soome marga devalveerimisest eesmärgiga suurendada paberitoodangu konkurentsivõimet maailmaturul. Täna on põhjanaabritel euro ja elatustaseme hoidmiseks laenatakse eelarvesse raha juurde miljardite eurode kaupa.

Teine lugu. 1990ndate lõpus tuli Eesti Ekspressi majandustoimetusse metsandusinsener Tartust, kelle ettevõte tegeles metsamõõtmisega. Tema sõnum oli,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt