fbpx

Laevaehitajad. Insenerimõtte sümbolist

Jaanis Prii (fotol) on Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare linnaku juhatuse liige ja Saaremaa Muuseumi nõukogu esimees. Ta on olnud tehnikaülikooli väikelaevaehituse õppekava programmijuht ja väikelaevaehituse kompetentsikeskuse juhataja.

Kui peaksime otsima inseneriteadustele pika traditsiooniga tähenduslikku sümbolit, siis oleks selle kandidaadiks kindlasti laevaehitus, milles saavad kokku inseneriteadmised, insenerioskused ja insenerikunst. Kirjutab Jaanis Prii.

Piibelgi räägib laevaehitajast Noast ja tema laevast. Laevaga sõitsid igaviku kuningriiki nii vaaraod kui viikingid.

Odüsseusest alates toimuvad paeluvate jutustuste sündmused laevadel ja Kalevipoegki meisterdas omale Lennuki-nimelise laeva. Ka kinokunstis on laeval oma kindel roll: Titanicu hukkumine ei jäta kedagi külmaks.

Ehitame allveelaevu, õhulaevu ja kosmoselaevu ning ärgu keegi väitku, et need viimased ei ole ka kaasaja inseneriteaduse tippsaavutused.

Lisaks räägime laevaehituskunstist. Kunstist mitte ainult tehnika, vaid ka esteetilises mõttes. Inseneri joonlauad ja tema lekaal on vorminud laeva voolujoonelisuse, mida kadestab iga sportlane,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt