fbpx

Vabamüürlased – mehed, kes lammutasid müüre

Fragment vabamüürlaste meistri õlalindist (18. sajandi lõpp, Eesti Ajaloomuuseumi kogu)

Šoti- ja Inglismaa ehitusmeistrite vennaskondadest 18. sajandi alguseks välja kujunenud vaimse ehitustööga tegelev vabamüürlus ehk massoonlus (ingl k freemasonry, pr k franc-maçonnerie, sks k Freimaurerei) on üks maailma vanimatest järjepidevalt tegutsenud ilmalikest organisatsioonidest. Tänapäeval on ühendusel umbes neli ja pool miljonit liiget üle maailma, neist enam kui 800 on eestlased. Kes aga on need salapärased, põllede ja uhkete regaalidega mehed, kellest küll tihti räägitakse, kuid kes ise põhjuseta jutukad ei ole? Kirjutab Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Anne Ruussaar.

Kus, millal ja miks vabamüürlus tekkis, ei tea täpselt keegi. Konkreetseid kirjalikke dokumente selle kohta ei ole, erinevaid müüte ja teooriaid on aga palju. Keeruliste sümbolite ja salapäraste riituste tõttu on neid seostatud nii Egiptuse püramiidide kui Saalomoni templi ehitamisega, aga peetud ka kunagiste templirüütlite järeltulijateks. 

Ehitusmeistrite vennaskonnad

Vabamüürlased ise peavad oma eelkäijateks keskajal väljakujunenud rändavate ehitusmeistrite vennaskondi,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt