fbpx

Nutikusest üksi ei piisa

Veigo Kell

Kui moodustatakse meeskonda ja palgatakse uusi inimesi, on loomulik, et kandidaatide seast püütakse välja sõeluda need kõige nutikamad ja muidu kõige paremad. Mõnikord tehakse konkursil selleks lausa uskumatuid pingutusi, korraldades neli-viis vooru ka mitte kõige keerukama ametikoha täitmiseks. Arvestades mõttelaadi, et iga organisatsioon, kes soovib edukas olla, vajab ainult parimaid, võib see isegi mõistetav olla. Parimate väljasorteerimise ja arendamise nimel on välja töötatud kõikvõimalikud kompetentsimudelid ja töötajate hindamissüsteemid.

Ent kas võib olla, et edu võtmeks polegi kõige nutikamad töötajad, vaid hoopis midagi muud? Harvardi ülikoolis evolutsiooni ja kultuuride arengut uuriv professor Joseph Henrich pakub selle mõistmiseks välja järgmise mõtteharjutuse.

Kujutame ette, et enne inimest elas Maal kaks suurt gruppi olendeid, keda võiks kutsuda geeniusteks ja liblikateks. Geeniused, nagu nimetuski ütleb, on tarkpead, kes tulevad iga 10 inimese eluea kohta välja mõne olulise leiutisega. Liblikad pole samas kaugeltki nii nutikad,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt