fbpx

Keskkonnasõbralik ja energiasäästlik kaugjahutus tõstab pead

Kaugküttesüsteeme on linnadesse ja tiheasustusaladele sobiva lahendusena arendatud Eestis aastakümneid, kuid kaugjahutus on veel suhteliselt uus mõiste. Küll aga on näiteks Helsingi ja Stockholm suurendanud viimase 10 aasta jooksul oma kaugjahutusvõrke 4–5 korda, kusjuures Stockholmi 400-megavatine kaugjahutusvõrk oli veel hiljaaegu maailma suurim. Kirjutab Gerli Ramler.

Tänaseks on ka Lähis-Ida riigid avastanud kaugjahutuse efektiivsuse. Näiteks Doha 2019. aasta kergejõustiku MM-võistluste staadionit jahutas just nimelt megavõimas kaugjahutussüsteem. Lähiriikidest võiks viimaste aastate näitena tuua Helsingi kaubanduskeskuse Mall of Tripla, mis paistab silma keskkonnateadlikkuse poolest. Lisaks sellele, et hoone on liidetud kaugjahutussüsteemiga, on seal avatud Soome esimene jalgrattahotell, 1/3 maja katustest on kaetud rohealaga ning keskusesse on paigaldatud eriline prügisüsteem, kus torude kaudu liigub prügi keskusest ühte kindlasse kohta.

„Soome ja Rootsi kaugjahutusvõrkude suurus võib esmapilgul tunduda kummaline, kuid teades nende rohelist ellusuhtumist, ei ole siin midagi imestada.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt