fbpx

Pakri poolsaare insenerrajatis loob eelduse taastuvenergiapöördeks

Energiasalv Pakri OÜ juht Peep Siitam (Foto: Rauno Volmar / Scanpix)

Pakri poolsaarele ehitatakse 2028. aastaks 500 MW võimusega pump-hüdroakumulatsioonijaam, mille hiiglaslikud reservuaarid hakkavad paiknema 600 meetri sügavusel kristalses aluskivimis. „Pumpjaam on konkurentsitult kõige efektiivsem suuremahuline energiasalvesti, mille ehitamine loob Eestis eelduse taastuvenergiapöördeks. Lisaks on see kasumlik äriprojekt,” kinnitas arendusettevõtte Energiasalv Pakri OÜ juht Peep Siitam. Kirjutab Ants Vill.

„Eesti mõistes on tegu muidugi suurprojektiga – seda nii maksumuselt kui ehituse mastaapidelt. Maailmas on aga pumpjaamad vägagi levinud,” märkis Siitam, kes on idee arendusega seotud enam kui kümme aastat.

Pumpjaamade ehitus on väga asukohaspetsiifiline, sest jaama toimimiseks on vajalik piisav kõrguste vahe ja nii on kõik senised jaamad ehitatud mägedesse. Sageli on olnud tegemist hüdroelektrijaama ümberehitusega, kus turbiinidest läbivoolanud vesi kogutakse alumisse mahutisse ja pumbatakse soodsa elektrihinna ajal ülemisse paisjärve tagasi. Lisaks kõrguste vahele on suur probleem see,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt