fbpx

Kolm legendaarset laevatehast

Allveelaevade ehitamine Noblessneri laevatehases aastatel 1915-1916 (Foto: Eesti Meremuuseum)

Tänase Tallinna hinnalisemateks elu- ja loomerajoonideks kujunenud Kalamaja ning Kopli olid veel üsna hiljuti kriminogeensed, poollagunenud puitasumite- ja suurte vanade tööstushoonetega kõrvaline kant. Kurikuulsad „Kopli-liinid“, kus tänavanimede asemel olid kasutusel numbrid, auklikud tänavad ja tegevusetult ringihulkuvad kahtlased loodrite kambad, on nüüdseks aga minevik. Mere kaldale on kerkinud uued tööstushooned ja elamud, mis arvestavad vana, rohkem kui sajand tagasi alguse saanud tööstusmiljööga. Piirkonna põnev ajalugu on vahel ehk kutsuvamgi kui miljoni dollari vaated pealinna siluetile. Kirjutab kunstiajaloolane Anne Ruussaar. 

Pealinlaste puhkuse Meka

Veel 19. sajandi lõpul oli Kopli poolsaar tallinlaste hulgas armastatud väljasõidupiirkond. Metsane ala oli küll üsna soine, kuid rannikult avanevad merevaated ja privaatsed supluspaigad korvasid sisemaal tiirutavate sääskede pirina ning avaratel karjamaadel vabalt ringi tatsavate lehmade-lammaste ootamatud hääled ja külaskäigud.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt