fbpx

Eestlase leiutis muudab kõrvetava leili mõnusalt ühtlaseks soojuseks

Himaalaja soola pallikesed (Foto: Saunum)

Saunaskäigult oodatakse tervislikku ja lõõgastavat kogemust, samas kurdetakse sageli kõrvetava leilisahmaka ja ebameeldivalt ebaühtlase temperatuuriga õhu üle leiliruumi erinevates kihtides. Lahendus liiga kuumale leilile on sisekliima reguleerimise seade Saunum, mis muudab saunatamise mahedaks ning ergutavaks. Kirjutab kaasautor Gerli Ramler.

Saunumi idee autor on soojusenergeetikainsener Andrus Vare, kes sai ühel hetkel aru, et saunaskäik võib olla leilisahmakate tõttu tõeline põrgu, mis ergutamise asemel pigem väsitab organismi, tõstab pulsikiirust ja põhjustab kehale stressi. Ta mõistis, et see on tingitud temperatuuri ebaühtlasest kihistumisest ning kui istuda, pea soojas ja jalad jahedas, annab keha ajule vastandlikke signaale ning keha ei saa aru, mida ta tegema peaks. Nii tõuseb saunas pulss ja süda saab verd ringi pumbates, aju jahutades ning keha temperatuuri ühtlustades meeletu koormuse ning inimesel võib hakata pea valutama ja tekib väsimus.

Ühtlaselt püsivat temperatuuri ei esine saunades kunagi. Üheks probleemiks on ka see, et saunas kipub ventilatsiooniava olema ainult laes, mistõttu koguneb kuum õhk ja leiliaur lae alla ega teki õhuringlust. Seejärel on inimese nahale kontsentreeruv kuum õhk aga tõeliselt kõrvetav, kuigi samal ajal võivad leilitaja jalad hoopis külmetada. Saunumi ja Tallinna Tehnikaülikooli teostatud uuringust selguski, et soojuse erinevus pea ja jalgade juures võib harilikus saunas olla koguni 90 kraadi!

Keris Professional Viimsi spaas (Foto: tootja)

Ideaalis võiks aga saunas temparatuur nii üleval kui ka allpool olla samasugune ja sellepärast hakatigi mõtlema unikaalse lahenduse loomisele, mis imeb kuuma õhu ülemisest õhukihist endasse ja segab alumise jahedama kihiga. Tänaseks patenditud Saunumi ainulaadne tehnoloogia ühtlustab tõepoolest kuuma ja külma õhuvoolu ning lisaks reaalselt tajutavale leilikogemuse vahele soodustab ühtlane temperatuur aktiivset ja tervislikku higistamist, on kasulik liigestele ja vereringele ning ei tekita leilivõtmisel väsimust ega stressi.

10 aastat tootearendust

Saunum ei sündinud sugugi üleöö – Vare töötas prototüübi kallal enam kui kümme aastat, kaasates Tallinna Tehnikaülikooli teadurid. Aastal 2016 jõudis Saunumi idee muide Tehnopoli Prototroni start-up-ide konkursil viie parema sekka ja pälvis 5000 eurot preemiaraha. Ettevõtmist on toetanud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

Üks problemaatilisem koht oli sobiliku ventilaatori arendamine ja täiustamine, et see oleks vaikne ja peaks vastu ka kõrgetele temperatuuridele. Seda arendas Vare ligi kolm aastat. Sündis seade, mis muudab saunas leili visates keriselt kerkiva tulise aurupahvaka ühtlase temperatuuriga kuumuseks, hajutades selle ruumis laiali. Samuti aitab see vähendada süsihappegaasi kogunemist saunatajate peade ümber.

Oleme kõik kogenud, kuidas väikeses leiliruumis kipub õhk kiiresti otsa saama. Ent kui õues on CO₂ tase umbes 400 ppm ning siseruumi heaks tulemuseks loetakse 800 ppm (1200 ppm on juba kehv tulemus), siis leiliruumis on see arv tihti isegi 2000 ppm ja rohkem. Lisaks ebaühtlasele temperatuurile ongi aga süsihappegaas see kurjajuur, mis tekitab uimasust ja paneb pea valutama.

Lisaks veresoonkonnale mõjub temperatuurisegamisseade hästi ka hingamisteedele, sest tooted on varustatud Himaalaja soolakristallidega. Õhu segunedes muutub õhk esiteks niiskemaks ja teiseks võtab ventilaator õhu väljutamisel läbi soolapallikeste kaasa miniatuurseid soolakristalle, mis teeb hingamise saunas veel mõnusamaks ja mõjub hästi allergikutele, nahale ning hingamisteede haiguste puhul.

Alla 40 minuti soojenev saun on kehv saun!

Üldiselt paneb aga saunaspetsialistiks saanud Vare kõigile südamele, et sauna ehitamisel valitaks kerist hoolikalt – eelkõige võiks olla eelistatud puuküttega saunad, sest elektrikerised kipuvad õhku liialt kuivatama. Elektrikeriste puhul peavad tennid olema korralikult kividega kaetud, et kõigepealt saaksid kuumaks kivid ja siis alles õhk. Oluline on ka sauna kütmise aeg, mis peaks olema võimalikult aeglane. „Alla 40 minuti soojenev saun on kehva sisekliimaga saun!” kinnitab mees, kes oma maal asuvat puuküttega sauna kütab ligi kaheksa tundi.

Saunumil on välja töötatud mitu toodet – seadmega on võimalik täiustada juba olemasolevat sauna, soetada komplekslahendus keris+õhusegamistoode näol ning lisaks on ka eraldi lahendus suurematele leiliruumidele. Muide, Saunum võimaldab muuta tavalise sauna ka kuumaks aurusaunaks. Toodet on tänaseks installeeritud nii puu- ja elektrikerisega kui ka suitsusaunadesse, kusjuures just viimasest oligi Võrumaa mees Andrus Vare oma toote loomisel inspireeritud, sest lapsepõlves nauditud Haanjamaa suitsusaunale on iseloomulik pikk ja pehme leil.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt