fbpx

Maailma eredaima valgusega MAX-kiirendi ootab Eesti teadlasi

Üks viimaste aastate Eesti suurimaid teadustaristu projekte on jõudnud märgiliste tulemusteni: kiirendatud elektronide poolt kiiratud maailma eredaim valguskiirgus kihutab piki kiirekanaleid. Esimene teadustöö on Tartu Ülikooli kiirekanali tulemuste põhjal juba ilmunud. Eesti-Rootsi koostöö raames avavad MAX-i kiirekanalid oma uksed vajalikeks uuringuteks ka teistele Eesti teadlastele ja ettevõtjatele. Kirjutab kaasautor Randel Kreitsberg.

Millisest müstilisest kiirendist siis õigupoolest jutt käib? Teemaga mitte nii hästi kursis olev inimene on reeglina kuulnud ehk vaid CERN-i* kiirendist, teadmata et on teisigi, mõnevõrra väiksemaid, kuid samavõrd kõrgetasemelisi materjalide uuringuid võimaldavaid kiirendeid. Erinevates kiirendites ringlevad mitmesugused elementaarosakesed – kas siis uute osakeste leidmiseks (nt CERN-is tekitatakse osakeste põrkumisel „plahvatusi”, kus osake laguneb väiksemateks – nii leiti nt kuulus Higgsi boson) või hoopis rakendatakse nende poolt kiiratud kiirgust, et näiteks selgitada välja nanomõõtmelise struktuuri omadusi.  

Paljud ehk ei teagi, et Rootsis Lundis asuvas MAX IV laboratooriumis on Tartu Ülikooli teadlaste rajatud n-ö oma Eesti kiirekanal.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt