fbpx

Las minna!

Liidri kingadesse astumisel on nii mõndagi nagu enne, aga ometi on kõik teistmoodi. Mis tuleb jätta eilsesse, et selles privilegeeritud seisuses ka päriselt täna-homme ja kõikides ülehomsetes edukas olla, sellest Katri Delimoge juttu teebki.

„Kõik on täpselt nagu enne, aga lihtsalt kordi võimsam – priskem palk, rohkem alluvaid, päris oma kontor ja uhkem ametiauto. Enam ei pea ka kaheksaks tööle kohale laekuma, võib vabalt hommikul korralikult kümneni põõnata!” kekutab värskelt spetsialistist osakonnajuhiks edutatud tüüp mobiiltelefonis kolleegi ees. „Muuseas, see piiksuva häälega Anneli retseptsioonist on ikka ehe blond – printeritoonerit vahetas nagu mälu kaotanud MacGyver! Ja põhiuudis: paku, kes on see tegija, kes lõpuks ometi nende logistikafirma toladega koostöölepingu lukku sai, ah?! Minaaa muidugi!”.

Pelgalt tiitel visiitkaardil?

Oh ei, liidristaatus on küll suur tunnustus, aga see tuleb ka väärilise hinnasildiga. Liidrit defineerib kokkuvõetuna positiivsete tulemuste saavutamine oma inimeste kaasamise kaudu ning ühiselt pingutamine eesmärkide nimel. Seepärast pole ka midagi imestada, kui uutes kingades juht selles rollis kõvasti komistama kipub. Kas põlved lõhki, nii et plaasterdatud jalgadest saab hea õppetunni, või päris vigaseks. Liidriks kasvamine ja edukas tegutsemine selles rollis on teadvustatud tegevus, mis eeldab järgmiste käitumis-ja mõttemaneeride jätmist eelmisse ellu.

 „Kuule, kas sa seda kuulsid, et…?”

Liidrina ei ole sinu elus kuulujuttudel kohta: ei nende algatamisel, levitamisel ega ka kuulamisel. Negatiivsete märkuste tegemine ja pahatahtlike „naljajuttude” jagamine on tugevaks sisendiks mürgise töökeskkonna kujunemisel ning ehe liider hävitab taoliste olukordade tekke juba eos. Laadajuttudel pole hästi toimivas organisatsioonis kohta ja konstruktiivsed tähelepanekud suunatakse juttude staarile näkku, mitte ei pobiseta neid tema selja taga. Nii lihtne see ongi!

 „Aga mina!?”

Need päevad, kus sa pikisilmi pidevat õlale patsutust ootasid, on läbi! Nii mõnelegi juhile võib see olla üsna keeruline loobumine, sest ego toitmine on inimlikult tiivustav. Nüüd on aga aeg ego teistsugusele dieedile panna ja sinu kord on märgata ning teistele õigel ajal ning viisil tiivad anda. Ja mis jääb siis sulle, kui kiituspäevad on traditsioonilises mõistes läbi? Nüüd on sinu jaoks otsene tagasiside positiivsed töötulemused nii meeskonna kui ka organisatsiooni tasandil ning inspireeritud õnnelik meeskond – kõik, kusjuures, vägagi mõõdetavad asjad!

„Oota, ma kleebin sildi külge!”

Kuna liidri staatus eeldab suurimat võimalikku objektiivsust ja avatud meelt, siis igasugused stereotüübid ning sildistamised tuleb heaga minevikku jätta. Isikliku kogemuse ja õppetundide kasutamine otsustusprotsessides on igati inimlik ja osati ka loomulikult vajalik, aga tihtipeale piiravad need valikute rohkust ja pärsivad liidri tegelikku potentsiaali. Lihtsalt sõbralikuks meeldetuletuseks: seeniortöötaja ei tähenda ilmtingimata arvutivõhikust tiguliikurit; blond naistöötaja ei tähenda tingimata vähese ajupotentsiaaliga bimbot ja kõik uue sajandi alguspõlvkonna noored ei ole ilmtingimata ärahellitatud lumehelbekesed.

„On ainult üks viis asju õigesti ajada – minu viis!”

Ainult-minu-viis on suurim rongiõnnetus kõigi liidrite rongiõnnetuste hulgas! Ennast, aga eelkõige ka teisi teadvustav ning tunnustav juht on liidrikingade vääriline, sest viimane, mida ehe liider soovib, on olla minakeskne kõigi ja kõige ekspert. Las nüüd teistel olla ka õigus, sh õigus otsustada, proovida, eksida, õppida ja sind õpetada!

„See pole minu süü, sest….”

Vabandused, vabandused ja veel kord vabandused; liiga palju algusega „sest et…“ lauseid ja hordide kaupa musti lambaid valge liidritallekese ümber! Liider peab ise olema oma käitumisega eeskujuks vabandustevabale käitumisele: on faktid ja põhjused, aga kõige tähtsam on seejuures vastutuse võtmine ning orienteeritus lahendustele. Sina kui liider oled ka inimene, seega ära otsi pidevalt eksimatust ning süüdlast teistes. Ole inimlik, õpi vabandama, võta vastutus ja keskendu lahendustele, sest just nii teenitaksegi lugupidamist välja.

„Mina muudatustega ei sõbrusta. Punkt!”

„Me oleme seda alati niimoodi teinud!” mõjub liidri suust surmav kui püssikuul! Liider on oma olemuselt muudatuste toetaja, nende läbiviija ja kindlasti nende suur sõber, sest paigalseis pidevalt muutuvas maailmas ei ole liidri jaoks lihtsalt variant. Kasv ja edasiminek nii indiviidi, meeskonna, organisatsiooni kui ka ühiskonnana on muudatustega sina peal oleva liidri igapäevaelu. Nii saad ette mõelda ja näha ning vastavalt tegutseda.

„No tühja sest lubadusest – ammu unustatud teema!”

Liider mõtleb, mida ütleb, ja teeb, mida lubab! Ja kuigi mõni juht võib ju mõnda aega mullikeste puhujana päris kenasti hakkama saada ning heldelt tühjade lubaduste jagajana isegi üsna populaarne olla, on usaldusväärsusel ikka ka tähtaeg. Pidev täitmata lubaduste andmine, millele ei järgne tegu, saab varem või hiljem saatuslikuks. Ühtlasi on maailm ju nii väike paik, et sellest jääb varem või hiljem liiga väheks ning sellise juhi tõeline pale tuleb välja.

„Mina tahan olla kõige targem inimene toas“

„Kuidas ma saaksin teda edutada?! Ilmvõimatu!” hädaldab juht justkui pitsitavate kõhukrampide käes vaeveldes. „Ta on oma valdkonna tipptegija, igasuguste aukirjadega tunnustatud populaarne arvamusliider meie inimeste hulgas, kes tahab teha-muuta…” Vaatan teda pärani silmi, sest siiani kõlab potentsiaalselt edutatu puhul justkui kõik rusikaga silmaauku sobivat! Juht selgitab: „Vaata, kui keegi selline istub juhtkonnas laua taga, siis sellel on ju omakorda laialdasem mõju. Ta hakkab seal tegema-tahtma-muutma. Ja mis kõige hirmsam – millise mulje see veel minust siis jätab? Ma olen ikkagi olnud alati see kõige targem inimene toas!” Kui nii, siis oled sa selgelt vales toas, sest tõeline liider ruttab kiiresti tuba vahetama!

 

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt