fbpx

PROTO avastustehas esitab loojatele väljakutse

(Foto: PROTO)

Oktoobris avab Noblessneri valukojas uksed terves Euroopas unikaalne kogupereatraktsioon PROTO avastustehas, kus on võimalik katsetada ja proovida sajandivanused leiutisi. Märksõna on seejuures virtuaalreaalsus (VR).

PROTO eksponaatide VR-sisu loob Hollandi firma Enversed, mille kaasasutaja ja loovjuhi Tim van der Grinteni kinnitusel esitab avastustehas palju väljakutseid, pakub tohutuid võimalusi ning seda ootab ees põnev tulevik.

Aga kuidas üldse jõudis arhitektiharidusega mees VR-tehnoloogiani? „Põhjuseks oli lõputu huvi jagatud kogemuse vastu,” ütleb ta. „Arhitektina on mul alati olnud keeruline publikule edasi anda ruumilist vaimset pilti oma disainist. Samal ajal, kui mina olen veetnud tunde, mõeldes läbi iga elementi, on tavainimese jaoks kõik lihtsalt uus. Samas tahtsin, et minu loomingut saaks kogeda sama lihtsalt nagu mängegi.”

Tim hakkas juba ülikooliajal eksperimenteerima mängumootoritega, soovides luua interaktiivseid kogemusi. Katsetamine viis selleni, et van der Grintenil oli lõpuks arhitektuuribüroo, mille üks osa oli mängude abil visualiseerimine. „Kui 2015. aastal saabusid arendajatele esimesed VR-komplektid, nägime selles kohe võimalust tulevikuks, sest kogemuse mõttes on see järgmine samm.”

Tim van der Grinten tööhoos (Foto: PROTO)

Enversed loodi kuue erineva taustaga ettevõtja koostöös 2016. aasta veebruaris ja seda pärast edukat VR-näitust Hollandi disaininädalal. „Märkasime näitusel, et virtuaalreaalsuse kui meediumi vastu on väga suur huvi, mis ulatub ettevõtjatest tavatarbijateni,“ meenutab hollandlane. „Sellest arenes idee luua ühine ettevõte, mis ei tegeleks ainult interaktiivse meediumi kogemuse loomisega, vaid oleks võimeline kutsuma külastajaid reaalsesse VR keskusesse.” Keskus avas uksed oktoobris 2016. aastal ja toimib väga edukalt tänaseni.

Kui paljudele seostub virtuaalreaalsus eelkõige meelelahutusega, siis van der Grinteni sõnul ei ole see sugugi suurim valdkond. „Kokkuvõtvalt öeldes on tegemist kogemusmeediumiga, mis võimaldab inimestel intuitiivselt digitaalsete keskkondadega suhelda. See on unikaalne, kuna võimaldab tunnetada kohalolekut ruumis. Ükski teine meedium ei ole võimeline seda saavutama,“ selgitab loovjuht. „See tähendab, et saame seda kasutada loomingu, treeningu, visualiseerimise, seadistamise, hariduse, uurimuste ja meelelahutuse kontekstis.“

(Foto: PROTO)

PROTO avastustehase sisuloome on Enversedi jaoks väljakutse. „Meie peamiseks eesmärgiks on pakkuda laiale publikule eksponaatide kaudu edukat ja lõbusat kogemust. See tähendab, et tuleb leida tasakaalukoht mitme aspekti vahel. Näiteks mängu pikkus versus pealtvaataja kogemus, kiiresti liikuv pilt versus iiveldus, eksponaadi füüsiline ülesehitus ning riistvaraline sisend ja nii edasi,” loetleb loovjuht.

Üks suurimaid väljakutseid VR-i sisuloome puhul on kindlasti planeerimine.

„Väga lihtne on sattuda vaimustusse lahedatest detailidest või luua mängule/kogemusele keeruline programmeerimissüsteem, mis peaks jääma lihtsaks. See nõuab meilt alati üsna täpset ajalist planeerimist ja otsustamist, millesse rohkem aega panustada.”

(Foto: PROTO)

Tehnoloogiaga kipub olema nii, et see, mis eile oli uus, on homme juba vana. Virtuaalreaalsuse kohta ütleb van der Grinten, et see muutub, aga mitte nii kiiresti kui arvatakse. „See on osa suuremast üleminekust, kuidas me suhtleme ja töötame digitaalsetes keskkondades. VR-i arenguid ei saa vaadata eraldiseisvana liit- (augmented) ja segareaalsusest (mixed). Üheskoos moodustavad nad XR (laiendatud reaalsuse) välja ehk kõikehõlmava elamuse.

Huvitav, kas VR on tulnud selleks, et jääda? „Kindlasti, aga mitte eraldiseisva meediumina nagu me seda praegu tunneme,” ütleb hollandlane. „Virtuaalne, liit- ja segareaalsus koos moodustavad kõikehõlmava meediavälja. Ühelt reaalsuselt teisele ümberlülitumine muutub sama lihtsaks kui nutitelefoni kasutamine. Selles tulevikus saab digimaailmast reaalse maailma tõeline pikendus. VR-ist saab kogemuse ja kohalolu meedium, samal ajal, kui AR (liitreaalsus) ja MR (sega reaalsus) on reaalmaailma suurendus,” maalib van der Grinten pildi tulevikust.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt