fbpx

Eiffeli torn 130! Palju õnne!

Eiffeli torn (Foto: Britta Peiker)

Prantsusmaa pealinna Pariisi sümbol Eiffeli torn (La tour Eiffel, pr k), mille ehitustööd toimusid aastatel 1887–1889, saab tänavu 130-aastaseks. Teraskonstruktsiooniga torn, mis omal ajal oli väga uudne, on koos raadio- ja televisioonimastiga 324 m kõrge.

Torn koosneb 18 038 detailist, mille ühendamiseks kulus ligikaudu 2,5 miljonit neeti. Ehitus- ja montaažitöödest võttis osa 150–300 meest. Iga seitsme aasta järel saab torn uue värvkatte, milleks kulub 60 tonni värvi.

Tornist rääkides kerkib alati esile insener Alexandre Gustave Eiffeli nimi. Tegelikult tegid esialgse projekti kaks tema firma inseneri Maurice Koechlin ja Emile Nouguier, kes olid valmis selle esitama maailmanäituse jaoks korraldatud ehituskonkursile. Eiffel polnud hankest eriti huvitatud ja saatis insenerid arhitektuuriosakonna juhi Stephen Sauvestre’i juurde. Sauvestre tegi projekti mitmeid muudatusi ja siis liitus ettevõtmisega ka Eiffel, ostes ära selle patendi.

Eiffeli torni ehitamine (Foto: Scanpix)

Kaevetöödega alustati ehitusplatsil 28.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt