fbpx

Kuidas tööampsumajanduses hakkama saada?

Millised on 2019. aasta trendid tööjõuturul. Kuidas üha nõudlikumaks muutuvate töötajatega hakkama saada. Raul Kalev palus sellest rääkida viiel unistuste tööandjal.

 

Teadlik tööandja brändi ehitamine on muu maailma eeskujul üha populaarsemaks muutunud ka meil. Selle veenvaks näiteks on juba kuuendat aastat korraldatav unistuste tööandja konkurss, kuhu kandideerib aasta aastalt üha rohkem ettevõtteid ning mille raames sajad Eesti töötajad ise oma tööandjaid julgelt kiidavad. Enam ei võistle tööandjad üksnes oma kauba ja teenuse hea maine, vaid ka töökultuuri töötajasõbralikkuse poolest.

Siin on viie unistuste tööandja tiitliga pärjatud organisatsiooni esindaja kogemused…

 

Ragne Maasel

LHV Panga tööandja brändi juht Ragne Maasel toob välja, et 2019. aastal võtavad üha enam võimust tööampsumajandus, teenuslepingud ja projektipõhine töö freelancer’ina. „Töötajad juhivad tööturgu ja teevad reeglid. Tihtipeale on need juba palju kaugemal paindliku tööaja või kaugtöö nõudmistest,“ selgitab ta.

Kuna inimeste soov vabaduse ja autonoomia järele kasvab kiiremini, kui tööandjad tihtipeale arvavad, toob see ekspertide sõnul kaasa olukorra, kus üheksast viieni  täiskohaga tööl käimine ei ole enam paljudele vajalik ega huvitav. Personalitöötajatele on silma jäänud ka see, et töötajate puuduses vaevleval tööturul ei muretse nad enam eriti töö kaotamise või lünkade pärast CVs. Kui töökoht ei meeldi, liigutakse juba mõne kuu pärast edasi sinna, kus pakutakse veelgi paremaid tingimusi. „Arvestada tasub ka sellega, et palganumber muutub aina vähem oluliseks – esiplaanil on see, kas töö pakub arenemisvõimalusi, missioonitunnet ja vabadust,“ lisab Maasel.

Andres Juur

Teaduskeskuse AHHAA juht Andres Juur on märganud, et nii palgad kui tööjõu kättesaadavus liiguvad töövaldkondade lõikes üha rohkem lahku. „Kui klienditeenindajat otsida, siis suure tõenäosusega on laekunud CV-de seas piisav valikuvõimalus ning palk võib jääda tihti suisa sellele tasemele, mida sama töö tegijale möödunud aastal maksti,“ räägib ta. „Seevastu tehnilist haridust ja kogemust nõudvatel ametikohtadel või vähegi kogenud keskastmejuhi otsingul tuleb end valmis panna paariks läbikukkunud CV-vooruks ja valmistuda kuni 15–30% palgatõusuks.“

 

Leelia Rohumaa

Pipedrive’i personalijuht Leelia Rohumaa lisab, et 2019. aastal muutub üha tavapärasemaks sihtotsingu kaudu kandidaatide leidmine: „Pole tavatu, et head spetsialistid saavad tihti pakkumisi ametite puhul, kuhu on turul vähe talente leida. Nad on muutunud valivamaks ning oma soovide jagamisega ka julgemaks.“

Rohumaa väljendab ka kahjutunnet, et aina tavapärasemaks on töötajate seas muutunud soov tihedamini ametit vahetada ning kiiremini oma teadmiste-kogemuste pagasit tõsta. Kunagised 10–20 aasta pikkused tööstaažid, eriti IT-ettevõtetes, kus konkurents väga tihe ja tekivad pidevalt uued põnevad start-up’id tekivad, on pigem suur erand.

 

Marek Link

Sisekaitseakadeemia rektori kohusetäitja Marek Link toob samuti välja just paindlikkuse nõude. „Otsitakse aina rohkem selget väljundit või mõtet oma tööle ja selle tulemustele. Bürokraatia on out ja sellega ei taheta väga tegeleda,“ ütleb ta. Riigiasutuste elu teeb keerulisemaks veel asjaolu, et töötajad ootavad üha enam võrdset kohtlemist. „Rangelt struktureeritud juhtimistasandid ning töötaja vs juht ei tööta enam, tähtsustatakse pigem partnerlust.“

 

Katri Kuuse

Ericsson Eesti personalijuht Katrin Kuuse seevastu märgib ära üha kasva välistudengite hulga Eesti ülikoolides, mis seab neid jahtivatele ettevõtetele selge ülesande: vormida mitmekeelne ja -kultuuriline töökeskkond.

 

 

Kuidas leida kõige paremaid töötajaid

Unistuste tööandjate soovitused

 

AHHAA juht Andres Juur:

Kiitmine. Varem oli võib-olla nii, et kui keegi ei karju, siis ongi hästi, aga tänapäeval on (positiivne) tagasiside täiesti möödapääsmatu. Vaadake oma kollektiivis ringi ja püüdke välja nuputada, mitut n-ö laiki võiks iga töötaja tavaline argipäev sisaldada.

Maksa. Kuna nii mõnigi majandusharu murrab rahvusvahelisele turule ja töötab juba praegu rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliste palkadega, siis nemad dikteerivad töötasu suuruse ka teiste jaoks. Eri sektorites võivad sisuliselt samadel ametikohtadel palgad kordi erineda. PS! Kui sinu ettevõtte ärimudel põhineb sellel, et päästa sind napilt orjapidamise süüdistusest, siis lase samas vaimus edasi, küll riik kunagi ka miinimumi tõstab.

Mõttega töö. Lihtsalt kilplase töö tegemine ei paku eneseteostust. Tööandjana võid ise mõelda, millise jälje üks ametikoht maailma jätab või mida see töö tegijale tähendada võiks. Kas parki koristav inimene peab alatasa rehapulki parandama või saab ta uhkusega öelda, et ta jõudis kõik linna pargid ilusaks teha, sest tal oli võimalik lehed puhuriga kokku koristada?

 

LHV Pank, Ragne Maasel:

Paku oma töötajale keskkonda, kus sul endal oleks kõige parem töötada. Pane inimene kõigi tegevuste keskpunkti.
Kõiki peab austama, kõik peaksid saama vastuse; ja kõik võiksid kõne alla tulla, kui jutt käib isegi kohast, kuhu nad ehk polegi kandideerinud.

Vaata inimest, mitte oskuste komplekti. Võib-olla sobib see inimene oma iseloomu või kogemuste poolest kuhugi mujale sinu organisatsioonis.

Pipedrive, Leelia Rohumaa:

Mõtle põhjalikult läbi kandidaadi kogemus ja ära tee õige inimese leidmisel järeleandmisi. Pigem kuluta veidi rohkem aega, aga leia see õige!

Vali värbamistiimi ja -protsessi inimesed, kes kannavad tugevalt ettevõtte kultuuri ja on selle suured fännid.
Investeeri aega töötajate hoidmiseks. Küll nemad siis oskavad juba soovitada, kes veel sobiks teie juures töötama, kui nad ise on rahul.

 

Sisekaitseakadeemia, Marek Link:

Ära otsi vabale kohale töötajat, vaid otsi töötajale õige koht, kus ta saab kõige paremini oma potentsiaali realiseerida.
Lisaks teadmistele ja oskustele väärtusta isikuomadusi: kas ja kuidas inimene sobib organisatsiooni väärtushinnangutega.
Ole inimlik, inimest väärtustav ning paku talle tööd, mis on huvitav, arendav ja vastutusrikas.

 

Ericsson Eesti, Katrin Kuuse:

Kuula oma töötajate soovitusi – kui neil on positiivne kogemus, siis soovitavad nad sind ka teisetele.

Osale aktiivselt noorte karjäärimessidel.

Töö peab huvitav olema: kui inimene on seadnud endale ise organisatsiooni eesmärkidega kattuvad sihid ja need juhiga kokku leppinud, siis on rahul kõik osapooled.

 

 

Kuidas mõjutas unistuste  tööandja tiitel selle võitjaid

 

LHV, unistuste tööandja 2014
Huvi meile tööle tulla on tänu sellele palju suurem. Seda mainitakse siiani töövestlustel palju, kuigi tiitli saamisest on juba mitu aastat möödas. Oma inimesed tunnevad ka selle üle uhkust ja on enesekindlust juurde saanud, et nende tööandja on tasemel.

 

AHHAA, unistuste tööandja 2016

Hakkasime töötajatelt kahesugust tagasisidet saama: ühelt poolt olid nad tunnustuse üle õnnelikud, teisalt aga tundsid rahulolematust need, keda miski juba varem häiris. Kuna struktuurimuudatus mitmete kitsaskohtade lahendamiseks oli selleks hetkeks juba nagunii plaanis, siis oli see terve organisatsiooni jaoks hea võimalus oma muredest põhjalikumalt rääkida.
Töökuulutuste koostamisel on jätkuvalt tore alustada teksti sõnadega „Unistuste tööandja otsib oma kollektiivi…“

 

Pidedrive, unistuste tööandja 2018

Tiitli võit on kindlasti palju lisatähelepanu tekitanud ja uusi pildil olemise võimalusi lisanud. See on andnud võimaluse meie ettevõtte võlusid ka väljaspool paremini tutvustada.

 

Sisekaitseakadeemia, unistuste tööandja 2013

See on nii meie kui partnerorganisatsioonide jaoks nagu kvaliteedi märk, mis tõstab organisatsiooni mainet ja usaldusväärsust.

 

Ericsson Eesti, unistuste tööandja 2017

Kandidaadid vahel ütlevad, et tahaks ikka unistuste tööandja juures töötada.
Samas innustab see edasi tegutsema ja veel paremaks saama.

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt