fbpx

Natura Siberica investeerib ja areneb

Eurobio Lab OÜ direktor Svetlana Kelman (Foto: Gerli Ramler)

Eesti on ideaalne koht naturaalkosmeetika tootmiseks ja ka vajaliku tooraine kasvatamiseks, selgub Venemaa kosmeetikatootjate TOP5 hulka kuuluva Natura Siberica Eesti tehases. Tallinnas 2014. aastal alustanud tütarettevõte Eurobio Lab OÜ on tänaseks jõudnud 25 miljoni eurose käibeni, eksportides tooteid üle kogu maailma. Kirjutab Gerli Ramler.

Natura Siberica tehase rajamine Eestisse oli ärimehe Andrei Trubnikovi strateegiline valik laiendada oma toodete müüki üle maailma. „Euroopas toodetud kosmeetika kuvand on reeglina parem kui Venemaal ning lisaks saab tänu Euroopas asuvale tehasele vältida topeltmaksustamist toorainete Venemaale viimisel ja hilisemal valmistoodangu eksportimisel,” räägib Eurobio Lab direktor Svetlana Kelman Eesti tehase sünnist.

Aga miks just Eesti? „Sest siinne loodus on tõesti roheline, maksusüsteem on hea ning ettevõtlus läbipaistev.“

Eurobio Lab valmistab tooteid 15 kaubamärgi all, näiteks Natura Estonica, Rezepte der Oma Gertrude, Natura Siberica, Babushka Agafja, Iceveda, Planeta Organica, Organic Kitchen jne. Mõne aastaga muljetavaldava käibeni jõudmise taga on Kelmani sõnul uute riikide turgudele sisenemine ning siseturgudel laiendamine. Kokku ekspordib Eurobio Lab täna oma kaubamärke üle maailma, sealhulgas näiteks Prantsusmaale, Hispaaniasse, Itaaliasse, Saksamaale, Poolasse, Ukrainasse, Austraaliasse, Inglismaale, Hongkongi, Saudi-Araabiasse ja Dubaisse ning tänases fookuses on ka Kanada ja Mehhiko.

Vaade tootmisele (Foto: Gerli Ramler)

Naturaalse tooraine vajadus viis mahefarmi loomiseni

Svetlana Kelmani sõnul on nende töö kõigile mahetoodangu standarditele vastava orgaanilise kosmeetika valmistamine, kus taimede vägevus ei kaota oma omadusi. Selleks kasutatakse nii emafirmast ja ka teistelt sertifitseeritud mahetootjatelt tulevat toorainet, aga lisaks kasvatatakse vajaminevaid taimi ise nii Venemaa neljas orgaanilises farmis kui ka Eestis, et hoida toodete hind tarbijatele taskukohane.

Toodetesse lisatakse ehtsaid marju (Foto: Gerli Ramler)

„Meie omanik paistab silma erakordse loodusearmastusega. Tegemist on inimesega, kes otsib igalt poolt müstilisust. Jõudsime otsingutel Saaremaa ökoloogiliselt puhta looduseni ning seal asuva Tõlluste mõisani, kus teda paelus mõisas kasvav suur energiatamm. Ostsime mõisa ja alustasime seal mahefarmi pidamist ning nii sündis meie Saaremaa sari. Maheekstrakte kasvatame viiel hektaril ja see on 10 korda soodsam, kui neid osta. Kasvatame näiteks iirist, rukist, metsmaasikaid, murakaid, rukkililli, kummelit, rosmariini ning veidi ka Siberi taimi,” loetleb Kelman. Muide, Tõlluste mõisa nime on seostatud ka muistenditest tuntud Saaremaa vägilase Suure Tõlluga.

Täna töötab Eurobio Labis 270 inimest, sealhulgas on töötajad Saaremaal, Viru Keskuses asuvas kaupluses ja Kopenhaageni poes.

Reklaamile raha ei kulutata

Sisu kõrval pöörab Natura Siberica suurt tähelepanu pakendile. „Disain on meie jaoks väga oluline ning oleme selles osas nõudlikud. Disain peab olema alati viimase kriipsuni välja mõeldud, sest toode peab olema nii hea ja nii ilus, et müüb end ise. Meie ettevõte reklaamile raha ei kuluta! Müüme erinevates riikides oma tooteid erinevate kaubamärkide ja disaini all, sellepärast meil ongi nii laialdane valik tooteid – umbes 1000 toodet. Täna näeme orgaanilise kosmeetika vallas võimalust suureks kasvuks ning plaanime laiendada oma tooteperekondi veelgi,” jutustab Euroülikoolis rahvusvaheliste suhte alal magistrikraadi kaitsnud ja varasemalt Võhu Veinis ning Agrofos Eestis töötanud Kelman.

Uueks suunaks on jaanuaris lisandunud hambapasta tootmine, mille jaoks investeeris ettevõte spetsiaalsesse liini. Eurobio Labi areng on olnud kiire ja 11 000-ruutmeetrine tootmishoone on igati väikeseks jäänud, mistõttu avati jaanuaris uus 3000 ruutmeetri suurune logistikaladu. Lisaks hoitakse osasid tooteid juba täna partnerite ladudes.

Pudelipuhumismasin on üks hiljutistest väga headest investeeringutest (Foto: Gerli Ramler)

Ettevõte on teinud viimastel aastatel mitmeid investeeringuid. „Päris automaatseks meie tootmist teha ei saa, sest tegu on liiga suure tootevalikuga ja liiga paljude erinevate pakendilahendustega pisikestest tuubidest ja purkidest volditavate karpide ning suurte plastpudeliteni. Iga pakendi jaoks eraldi masina soetamine nõuaks liiga suurt ressurssi ning seetõttu tehakse meie tehases pakendamisel väga palju käsitööd. Kohtades, kus näeme võimalust tootmist tõhustada, seda ka teeme,” räägib Kelman.

Ta toob ühe paremini ära tasunud investeeringuna välja pudelipuhumismasinad, millega kohapeal vajalikus värvis ja suuruses plastikpudeleid toodetakse. Väga tõhus on ka ise arendatud kaitsekleebiste seade ja mõne kuu pärast on tulemas veel üks lisa: automaatne korgimasin, mis lisaks pudelitele korkide lisamisele need ka kinni keerab. Kokku on tehases erinevate toodete jaoks üles seatud 11 liini, mis aitavad toota ja pakendada ühes vahetuses 25–30 toodet.

Kuidas sünnib orgaaniline kosmeetikatoode?

Toodete valmisretseptid ja spetsifikatsioonid tulevad Venemaalt emafirmast. Siinsed tehnoloogid kontrollivad kõik retseptid ja tooraine üle. Seejärel algab nii-öelda keetmine – šampooni segatakse hiigelsuure mikseriga ja laar valmib umbes tunniga. Koorijaid tehakse suurtes padades ning kreemid ja palsamid valmivad keerulisemates uutes reaktorites. Tehas näeb välja nagu üks suur köök ning siin kasutatavad ained on naturaalsed alates essentsidest, marjadest ja taimedest kuni suhkru ja soolani.

Seejärel villitakse toode tünni, lisatakse etikett ning saadetakse järgmisse tsehhi väiksematesse anumatesse ümbervillimisele. Iga kahe tunni tagant algab uue toote tegemine, mis tähendab, et mehhaanikud peavad olema koguaeg valmis uuteks seadistusteks. Reeglid on mahetootmises äärmiselt ranged – pidevalt käiakse tehases kontrollimas nii toorainet, tootmisprotsesse kui ka valmistoodangut.

Toodete villimismasin (Foto: Gerli Ramler)

Kvaliteet on naturaalkosmeetika tootmise juures väga oluline. Eurobio Labis on kõik tootmisprotsessid sertifitseeritud vastavalt rahvusvahelistele ISO 9001 ja ISO 22716 (GMP) kvaliteedinõuetele. Suur osa toodetest on sertifitseeritud ka sellistes rahvusvahelistes organisatsioonides, nagu ECOSERT (Prantsusmaa), BDIH (Saksamaa) ja ICEA (Itaalia). Pakenditena kasutatakse ainult toiduainetööstuses lubatud plastikut ning isegi kilekleebised peavad olema spetsiaalselt mahetoodangule sobivad.

Masinad versus inimesed

Kuigi Eesti kosmeetikasektoris on hetkel väike langus (millel on muide oma osa ka riiklikul alkoholipoliitikal, sest turistide arv Eestis on Kelmani sõnul tuntavalt kukkunud), vaatab tehas positiivselt tulevikku – lisaks uhiuuele 3000 m² suurusele laohoonele ja uutele investeeringutele otsitakse aktiivselt uusi müügiinimesi.

„Tänu automatiseerimisele oleme veidi saanud vähendada inimeste jaoks mõttetu töö tegemise mahtu. Tegelikult tahaksime vähem inimestest sõltuda, sest masinad on stabiilsemad – masinad ei jää haigeks, on kiiremad ning eksivad vähem. Inimesed peaksid tegema seda tööd, kus on vaja inimlikku mõtlemist ja teatud teadmisi ning osavust,” ütleb Kelman. „Püüame oma inimeste tööd igati lihtsustada, näiteks mõned aastad tagasi võtsime kaubasaatmisel kasutusele väikesed skannerid ning oleme ostmas juurde kaubakärusid, et töötajatel oleks lihtsam tooteid liigutada. Püüame vältida töötajate jaoks ebamugavaid ja ebaefektiivseid momente,” lisas ta.

 

Artiklit vene keeles saad lugeda SIIT

 

Kommentaarid on suletud

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt