fbpx

TTÜ uhiuus spooni- ja vineeritootmise T&A teeb kadedaks

Õhuke spoonileht väljub masinast TTÜ spooni- ja vineeritootmise T&A-s (Foto: Mari Kamps)

Tallinna Tehnikaülikooli uhiuus spooni- ja vineeritootmise teadus- ja arenduskeskus (T&A) pakub ettevõtetele ja haridusasutustele teaduskoostöö võimalusi lehtpuidu väärindamiseks, toodete ja tehnoloogia arendamiseks. Tegemist on Põhja- ja Kesk-Euroopa ainsa spooni- ja vineeritootmise laboriga, millel on täisliin.

Puidutehnoloogia labori juhataja professor Jaan Kers rääkis keskuse avamisel, et seal saab katsetada näiteks protsessi parameetreid tootmist seisma panemata, mis ettevõtte jaoks oleks muidu päris kulukas.

Spooni ja vineeritootmise T&A sai alguse ühe tudengi bakalaureuse tööst, meenutas professor Kers. „Siin oli palju erinevaid variante, mille üle vaidlesime ja mida arutasime. Kõige suurem väljakutse oli suure spooni treipingi hoonesse toimetamine ja üles seadmine oluliste tõstevõimalusteta.“

Spoonitootmise protsess on iseenesest lihtne. Esmalt tuleb palgid metsast kätte saada, puidu plastiliseks muutumiseks on neid vaja leotada ja siis saab spooni treida.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt