fbpx

Kuidas Mäe talu asemele kerkis Kopli kaubajaam

Kopli kaubajaam (Foto: autori erakogust)

„Keset Põhja-Tallinna laiub Kopli kaubajaam. Kohalik rahvas unistab, et see Pelgulinna asumi alla kuuluv suur kinnine ala avatud saab ja ülejäänud linnaga ühte sulab. Enam kui sajandi eest laius looduslikult kõrgemal platool keset Kopli poolsaart aga Mäe talu,“ kirjutab ajaloolane Jaak Juske.

Raudtee jõudis piirkonda kohe pärast Tallinn-Peterburi raudtee avamist 1870. aastal, mil alustati ka Balti Raudtee Peatehaste rajamist. Esimeses järjekorras valmis depoo 12 vedurile. See Balti jaama vastas asunud hoone on juba ammu lammutatud. Ka esimeses järjekorras valminud töökojad ja laod Telliskivi tänaval on praeguseks lammutatud või põhjalikult ümber ehitatud. Need olid paekivist seintega, tahutud paekarniiside ja tellistest viilkatusega tüüpilised Tallinna 19. sajandi tööstusehitised.

Aastatel 1873–1874 tehast laiendati. Ehitati kuuekohaline veduridepoo ja töökoda, mis on säilinud peaaegu algsel kujul. See on kasutusel vaguniremonditsehhina. 1870. aastal avatud tehase uhkuseks on auruveduri rataste treimise pink.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt