fbpx

Eestlaste pöördeline teekate salvestab päikeseenergiat

E-teekatte moodul (Foto: Edmond Mäll /TTÜ)

TTÜ inseneriteaduskonna teadlaste loodud Põhjamaade esimene päikeseelektrit tootev  teekivikatend on võimeline ka elektrit salvestama ja nii saab seda kasutada näiteks valgusfooride, LED-tänavavalgustite või valgustatud liiklusmärkide töös hoidmiseks.

Nutikas katend, kuhu on integreeritud LED valgusribad, toodab tavalise päikesekiirgusega (AM 1,5) elektrienergiat kuni 70 W ruutmeetri kohta. E-teekatendi kivi mõõdud on 17x17x1 cm ja see talub rõhku 1000 kg/cm².

Lahendus, mille puhul kasutati klaasiseguga kombineeritud plastikut, sobib paigaldamiseks kergliiklusteedele ning parklatesse. Eestlaste lahenduses on n-ö elektriline abivahend, mis võimaldab konkreetse kivi välja lülitada, kui sellega peaks midagi juhtuma ning kogu süsteem töötab ikka edasi.

TTÜ küberneetika instituudi dotsendi Arvo Mere kinnitusel peab loodud materjal töötama kergema lume korral, olema kaitstud soolvee ja üldise niiskuse eest. „See on sisuliselt päikesepaneel, mis on kaitstud keskkonnamõjude eest ning talub ka näiteks veoauto raskust ja on piisava hõõrdeteguriga.“

Praeguste arvestuste kohaselt peaks teekatend sulatama lund kuni seitsmekraadise pakase korral.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt