fbpx

Innovatsioon tööstusseadmete ennetavas hoolduses ehk ultraheli ulatab abikäe

Gaasilekete kaardistus (Foto: SDT International)

Ultraheli kui seadmete ja masinate seisundi monitoorimise tehnoloogia sisaldab rohkeid kasutusvõimalusi ja on hõlpsasti rakendatav. Selle innovaatilise ja ennetavas hoolduses kasutatava tehnoloogia võimalustest kirjutab insener Alvar Parvelo.

Ultraheli teke ja analüüs

Ultraheli tekkeallikateks on hõõrdumine, turbulents ja löögid. Neid esineb pea igal pool ja see võimaldab läheneda ultraheli mõõtmisele loominguliselt. Võib koguni väita, et tööstusseadmed suhtlevad meiega oma probleemidest ultraheli keeles, tuleb vaid seadme dialektist aru saada.

Ultraheli on inimkõrvale kuuldamatu heli. Õhurõhu lained paikevad üksteise suhtes liiga lähestikku või teisisõnu, nende leviku sagedus on liiga suur, et inimkõrv eristaks kahte erinevat lainet. Inimene kuuleb heli kuni 18–20 kHz ja see sõltub nii vanusest, soost kui paljudest teistest kõrva või sellega seotud mõjuteguritest ja mutatsioonidest.

Ultraheli kuulmiseks kasutatakse pieso-elektriliste kristallide baasil ehitatud mikrofone. Kristallid tunnetavad kõrgsageduslikke õhurõhu laineid ning muundavad need elektriliseks pingeks.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt