fbpx

Põltsamaale kerkib Skandinaavia unikaalseim vertikaalne tuuletunnel

Kosmopark kerkib Põltsamaa Felixi kõrval asuvale platsile (Eskiis. Arhitekt Tõnu Laanemäe)

Ajal, mil Juri Gagarin tegi inimkonna esimese kosmoselennu (aastal 1961), avas Põltsamaa põllumajanduskombinaat Nõukogude Liidus esimese tuubitoiduliini. Erinevad tuubi pakendatud toidud said rahva seas kiiresti populaarseks, kirjutab Inseneeria kaasautor Marie Jaksman.

Üks tollastest hitt-toodetest oli joogiekstrakt „Kosmos”, mis sai nime kosmosereiside järgi. Tegelikkuses oli see lihtne segu jõhvika- ja punasesõstramahlast ning suhkrust, kuid orbiidile see kunagi ei jõudnud. Küll aga saadeti kosmonautidele orbitaaljaama kaasavõtmiseks erinevaid suppe, joogiks mahlu ning isegi kohvi. Ja seda lausa kümne aasta vältel.

Nüüd, 56 aastat hiljem, on taaskord kõikidel lennundus- ja kosmosehuvilistel põhjust silmad Põltsamaa poole pöörata. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) toel ning Uue-Põltsamaa mõisa arendusmeeskonna eestvedamisel avatakse 2018. aasta lõpus just kunagise Põltsamaa ETKVL-i ja praeguse Põltsamaa Felixi kõrval asuvale platsile Skandinaavia maades ja Baltikumis unikaalne kosmoseteemaline perepark.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt