fbpx

Insenerid muudavad reaalsust kolmemõõtmeliste mudelitega

Tallinna lauluväljak

Moodne fotogrammeetria – see on nagu tagurpidi inseneeria, mis taastab kahemõõtmeliste fotode põhjal ruumilise olukorra, luues 3D BIM-mudeli, mille järgi insenerid saavad hakata reaalsust muutma. Nii võib lühidalt kokku võtta uue, kiiresti areneva valdkonna, kus olemasoleva objekti mudeldamiseks pole enam vaja kalleid instrumente ja päevadepikkust tööd, kirjutab Kaido Einama (am.ee).

Moodne fotogrammeetria vajab hulka fotosid kaardistatavast objektist, pildid peavad olema piisava katvusega, et neid hiljem saaks kokku panna ja pildistatud erineva nurga alt, et tarkvara oskaks kolmemõõtmelise mudeli koostada.

Vanasti käis see kõik käsitsi. Fotogrammeetria pole ju viimaste aastate leiutis, see on sama vana kui fotograafia ehk oli olemas juba 19. sajandil. Tollal mõõdeti fotodelt kahe teada vahemaaga objekti kaugust ning saadi ka teiste objektide kaugused, ilma et oleks pidanud neid kohapeal mõõtmas käima.

Stereofotogrammeetria aga on samm edasi – siin on vaja samast kohast juba kahte või enamat fotot erineva nurga alt.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt