fbpx

Estonian Cell: uusi investeeringuid peletab eemale ülikallis elekter

Estonian Celli puitmassi tootmiskompleks Kundas (Foto: Jarek Jõepera)

Haavapuitmassi tootev Estonian Cell AS on meie suurim elektritarbija ja kõrgeima tööviljakusega tööstusettevõte, ometigi pole supernäitajad teinud omanikke õnnelikuks ega rikkaks. Piltlikult öeldes muudab maailma ühe efektiivseima tehase kahjumlikuks maailma kõrgeimate hulka kuuluv elektri hind, kirjutab Inseneeria kaasautor Paavo Kangur.

Norralane Roar Paulsrud tuli mõttele väärtustada haavapuitu ja toota sellest Eestis pleegitatud termomehhaaniline puitmass ehk Bleached Chemi Thermo Mechanical Pulp (BCTMP). Haab kasvab metsades jõudsalt, aga enamus puid on südamemädaniku tõttu kasutatavad vaid paberipuuna. Haab sobis varem vaid ekspordiks või küttepuuks ja väikeses koguses ka ehk saunalauaks. Kuna Eestis haaba paberipuuna ei kasutatud, siis madala hinna tõttu ei tasunud seda tihti metsast isegi välja tuua.

Norralase ideed kõikusid kasutatud tehasest kuni uue supertehaseni. Lõpuks sündis selle hetke maailma võimsaim üheliiniline tootmisüksus, kui investoritena liitusid Austria paberihiid Heinzel grupp ja Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD).

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt