fbpx

Aatomkihtsadestus lubab helgemat tulevikku nii tööstustele kui meditsiinile

Aatomkihtsadestuse reaktor (Foto: Tartu Ülikool).

Ehted, nutitelefonid, hambaimplantaadid, autod, gaasiballoonid, lennumasinad, satelliidid – see on vaid väike loetelu asjadest, mida korrosioon igapäevaselt hävitada ähvardab. Ohus ei ole ainuüksi ettevõtete kasumid, vaid ka inimelud, kirjutab Inseneeria kaasautor Katre Tatrik.

Korrosiooni kirjeldamiseks kasutatakse sageli võrdlust vananemisega: kahju tekib aeglaselt ja sellest on kerge mööda vaadata seni, kuni terve süsteem üles ütleb. Erinevalt vananemisest, on inimkond õppinud korrosiooni tuntavalt aeglustama ning uute meetodite ja materjalide arendamine on jätkuvalt täies hoos.

Maailma auto-, lennuki- ja kosmosetööstus ning meditsiin loodavad korrosioonivastases võitluses uudsetele nanostruktuursetele komposiitkatetele, mis metalle keskkonnamõjude ees veelgi tõhusamalt kaitseksid ja organismi viies sellega koostööd teeksid.

Nanokomposiitseid katteid, sealhulgas imeõhukesi – juuksekarvast tuhandeid kordi õhemaid – kaitsekilesid kantakse nii suurtele kui ka väga väikestele detailidele aatomkihtsadestuse meetodil. Aatomkihtsadestusega saab aatomitest n-ö kokku laduda soovitud koostise ja struktuuriga materjale ilma,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt