fbpx

Tartu viroloogid levitavad Zikat, Chikungunya on peaaegu võidetud

Professorid Mart Ustav (vasakul) ja Andres Merits (Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool)

Tartu Ülikooli teadlaste Andres Meritsa ja Mart Ustavi teadustööst ning uute tehnoloogiate väljaarendamisest lõikavad kasu uurimisrühmad üle kogu maailma, kirjutab Inseneeria kaasautor Katre Tatrik.

Nad on kokku pannud sünteetilised Ebola viiruse antigeene tootvad ekspressioonisüsteemid ning isoleerinud ja tootnud nende abil antikehad, mis potentsiaalselt sobivad viirusega nakatunud inimeste raviks. Praegu ootab eestlaste Ebola immuunoterapeutikum koos teiste sarnastega kliinilisi katsetusi.

Kliinilisi katsetusi ootab ka Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis kokku pandud Chikungunya viiruse vastane vaktsiinikandidaat. Chikungunya viiruspalavik on troopilist päritolu nagu Zikagi, kuid kulgeb viimati nimetatust palju raskemini. Kuni 2005. aastani ei huvitanud Chikungunya kedagi, kui siis leidis India ookeani saartel aset massiline nakatumine. Järgnesid ulatuslikud epideemiad Indias ja Sri Lankal, Kariibi mere saartel ja Kesk- ning Lõuna-Ameerikas.

Tartlaste valmistatud Chikungunya vaktsiinikandidaate on tänaseks katsetatud koostöös nii Rootsi,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellijana on Sul ligipääs kõikidele Directori ning Inseneeria veebiartiklitele ja arhiivile.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt