fbpx

Virtuaalsed taristuprojektid on teadlike tellijate ootel

Screen Shot 2017-01-18 at 13.35.57Hoonete ja rajatiste virtuaalse „ehitamise“ võimalust kasutavad projekteerimisfi rmad üha laiemalt, innovatsiooni jõudmiseks taristuprojektidesse läheb vaja teadlikke tellijaid ja julgust uuendustega kaasa minna.

Iga algus on raske ja nii on mõistlik kaardistada ära teedesektori tänane seis ja probleemid, et leida lahendusi ning sillutada teed uutele võimalustele. Mudelprojekteerimise (BIM ehk building information modelling) areng sõltub enamasti ühiskonnast ja e-ehituse (VDC ehk virtual design and construction). Tänane madalaimal maksumusel põhinev riigihangete süsteem ei motiveeri investeerimist uuendustesse ning selleks ei jätku ka ressursse. Meil peab olema tarkust analüüsida, mida ja kuidas tehakse teistes riikides ning fi ltreerida välja vajalik. Samas ei tasu ootama jääda, vaid sihtide seadmisega tuleks alustada juba täna. Eestis pole suuri mastaape ega võimalust suurteks investeeringuteks, kuid Eesti eeliseks tänu väiksusele on paindlikkus.

Teedeehituse hetkeseis

Eestis kasutatakse BIM-i peamiselt lihtsamaks kolmemõõtmeliseks modelleerimiseks ja ka mahtude määramiseks.

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt