fbpx

Durmazlar: tööpingid, tänu millele lendavad raketid kosmosesse

Screen Shot 2016-08-09 at 13.05.28
Tehase asutaja Ali Durmaz

Kui Tesla elektriautoga tuntuks saanud Elon Musk hakkas kosmoserakette tegema, pidi ta kõigepealt leidma masinad, mis tagaksid tippkvaliteedi, kuid oleksid hinnalt taskukohased. Nii avastaski ta sobivad seadmed Ameerikast üsna kaugelt – Durmazlari tehasest Türgis. Kuidas on see tehas, mis sai poole sajandi eest alguse väikesest töökojast, sellise tulemuse saavutanud? Taivo Paju käis oma silmaga vaatamas.

Kui kuldsete kätega noor mehaanik Ali Durmaz 1956. aastal esimese giljotiini valmis tegi, siis vaevalt ta uneski nägi, et tema tööpingid ükskord kosmosetööstusse jõuavad. Aga tema lõikeseade oli nii hea, et teised mehaanikud ütlesid: „Tee mulle ka selline!“ Nii saigi alguse väike töökoda, mis järgnevate aastakümnete jooksul kasvas tehaseks ning mille metallitöötluse seadmed kannavad tema nimest tuletatud kaubamärki DURMA.

Tehas arenes rahulikus tempos kuni 1970. aastate keskpaigani, mil Klaus Göedicke,

Edasi lugemiseks:

Ajakirja Director tellija saab lugemise võimaluse kõikidele veebiartiklitele- ja arhiivile ning paberkandjal ajakirja koju eelisjärjekorras. Lisaks leiad Directori kaante vahelt ka ajakirja Inseneeria.

Kommentaarid on suletud

Jäta kommentaar

Antud lehekülg kasutab küpsiseid, et parandada teie kasutuskogemust. Lehe sirvimise jätkamisel nõustud meie küpsiste kasutamise tingimustega. Sain aru Loe lähemalt